Teorie_osetrovatelstvi

5.4 Zdraví 21

5.4 Zdraví 21
 
  
V roce 1998 (v květnu) se konalo 51. Světové zdravotnické shromáždění (WHA) v Ženevě, které přijalo novou strategii SZO: ZDRAVÍ 21(Zdraví pro všechny v 21. století), na jejímž základě je připravován program EUROHEALTH pro období 2000 až 2005.

Jde o nové aktivity WHO/EURO rozšiřující program Zdraví pro všechny do roku 2000. Zlepšení zdraví a duševní pohody lidí je hlavním cílem sociálního a ekonomického vývoje každé země.
Dochází k zintenzivnění spolupráce SZO s Evropskou komisí.

V České republice vznikl za účelem iniciace a podpory aktivit vedoucích k zlepšení a ochraně zdraví občanu strategický dokument Dlouhodobý program zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva České republiky: Zdraví pro všechny
v 21. století (dále jen program ZDRAVÍ 21).


Tento program, který je národní variantou programu Světové zdravotnické organizace (WHO) „Health for all in the 21st century“ z roku 1998, byl schválen usnesením vlády ČR a. 1046 dne 30. října 2002 jako mezirezortní dlouhodobý program. Jeho hlavním záměrem je prostřednictvím 21 cílů vybudovat fungující model komplexní péče o zdraví
a podpory zdraví celé společnosti.

Program ZDRAVÍ 21 představuje rozsáhlý soubor aktivit zaměřených na stálé a postupné zlepšování všech ukazatelů zdravotního stavu obyvatelstva a předpokládá účast všech složek společnosti na jeho plnění. Za plnění programu Zdraví 21 odpovídá vláda ČR a její Rada pro zdraví a životní prostředí. Ta zřídila také Výbor pro tento program.

Program ZDRAVÍ 21 vychází z racionálního, dobře strukturovaného modelu komplexní péče společnosti o zdraví a jeho rozvoj. Byl vypracovan týmy předních světových odborníku z medicínských oborů a odborníků pro zdravotní politiku
a ekonomiku.
Navrhuje vlastní cesty ČR, jak směřovat ke splnění 21 cílů společného evropského programu ke zlepšení zdravotního stavu národu a regionu.

Důležitým cílem programu ZDRAVÍ 21 je snížit rozdíly ve zdravotním stavu obyvatel uvnitř státu a mezi státy Evropy, protože jsou jedním z prvku sociálních nerovností a faktorem, který muže ovlivňovat stabilitu národních společenství
a v důsledcích i Evropského regionu.

ČR z tohoto hlediska nepatří mezi země s kritickou úrovní zdravotního stavu obyvatelstva, není však bez problému
a přes znatelný pokrok dosud nedosáhla parametru zdraví v nejvyspělejších demokratických průmyslových státech. Kromě toho má úroveň zdraví výraznou časovou dynamiku a teoretická i reálná hladina zdraví jednotlivce a populace se v prosperujících společnostech stále posunuje výš.

Velký význam přikládá program ZDRAVÍ 21 účasti všech složek společnosti na zlepšování veřejného zdraví a sdílené odpovědnosti všech resortů.
 
Program Zdraví 21 obsahuje 21 cílů, každý cíl obsahuje ještě několik dílčích úkolů:
 1. SOLIDARITA VE ZDRAVÍ V EVROPSKÉM REGIONU
 2. SPRAVEDLNOST VE ZDRAVÍ
 3. ZDRAVÝ START DO ŽIVOTA
 4. ZDRAVÍ MLADÝCH
 5. ZDRAVÉ STÁRNUTÍ
 6. ZLEPŠENÍ DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
 7. PREVENCE INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ
 8. SNÍŽENÍ VÝSKYTU NEINFEKČNÍCH NEMOCÍ
 9. SNÍŽENÍ VÝSKYTU PORANĚNÍ ZPŮSOBENÝCH NÁSILÍM A ÚRAZY
 10. ZDRAVÉ A BEZPEČNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
 11. ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL
 12. SNÍŽIT ŠKODY ZPŮSOBENÉ ALKOHOLEM, DROGAMI A TABÁKEM
 13. ZDRAVÉ MÍSTNÍ ŽIVOTNÍ PODMÍNKY
 14. ZDRAVÍ, DŮLEŽITÉ HLEDISKO V ČINNOSTI VŠECH RESORTŮ
 15. INTEGROVANÝ ZDRAVOTNICKÝ SEKTOR
 16. ŘÍZENÍ V ZÁJMU KVALITY PÉČE
 17. FINANCOVANÍ ZDRAVOTNICKÝCH SLUŽEB A ROZDĚLOVÁNÍ ZDROJŮ
 18. PŘÍPRAVA ZDRAVOTNICKÝCH PRACOVNÍKŮ
 19. VÝZKUM A ZNALOSTI V ZÁJMU ZDRAVÍ
 20. MOBILIZACE PARTNERŮ PRO ZDRAVÍ
 21. OPATŘENÍ A POSTUPY SMĚŘUJÍCÍ KE ZDRAVÍ PRO VŠECHNY