Zdravy_zivotni_styl

6.6 Reprodukční zdraví

6.6 Reprodukční zdraví
 
 
 
Reprodukční zdraví je stav úplné tělesné, duševní i sociální pohody ve všech aspektech souvisejících s reprodukčním chováním a reprodukční soustavou jedince. Reprodukční zdraví předpokládá možnost vést plnohodnotný a bezpečný sexuální život, právo mužů a žen být patřičně informován a mít přístup k metodám plánování rodiny včetně zdravotní péče související s reprodukcí. Reprodukční zdraví má význam pro zvyšování hodnoty života a osobních lidských vztahů. Vlastní reprodukční zdraví je ovlivněno celou řadou faktorů individuálních a komunitních (věk, genetika, životní styl a zvyky) i celospolečenských (stupeň dodržování lidských práv, úroveň zdravotní péče, dostupnost a úroveň metod plánovaného rodičovství apod.). Z definice reprodukčního zdraví je zřejmé, že neplodnost, nepravidelnosti a patologie těhotenství (mimoděložní těhotenství, samovolný potrat, předčasný porod, vrozené vývojové vady, nitroděložní odumření plodu) považujeme za poruchy reprodukčního zdraví. K poruchám reprodukčního zdraví přispívá zejména předčasný pohlavní život zahájený ještě v době biologické nezralosti, časté střídáni sexuálních partnerů, časná a nechtěná těhotenství, časté střídání sexuálních partnerů, neznalost antikoncepce a zejména infekce sexuálně přenosnými chorobami, jako jsou kapavka, syfilis, chlamydiové infekce, nákaza HIV/ AIDS a další infekce, které způsobují gynekologické záněty v oblasti malé pánve.
 
Úroveň reprodukčního zdraví populací ve vyspělých zemích je na vysoké úrovni, přístup k metodám plánování rodiny a vhodná zdravotní péče je dostupná pro většinu populace.
Aspekty reprodukčního zdraví je možné hodnotit pomocí řady ukazatelů
- ukazatele související s dostupností metod plánovaného rodičovství (dostupnost a rozšíření antikoncepce, dostupnost asistované reprodukce, vývoj umělé potratovosti)
- ukazatele související s těhotenstvím, porodem a zdravím matky a dítěte po porodu a v prvním roce života (kojenecká úmrtnost, mrtvorozenost, míra úmrtnosti rodiček, nízká porodní hmotnost novorozenců, samovolná potratovost)
- ukazatele související se sexuálně přenosnými nemocemi (incidence/prevalence těchto nemocí a míra úmrtnosti na tyto nemoci)
 
Česká republika jako většina zemí bývalého socialistického bloku patřila až do počátku 90. let k evropským zemím s vysokým počtem interrupcí. Po roce 1989 došlo k výraznému poklesu počtu interrupcí. Hlavním důvodem tohoto poklesu bylo rychlé rozšíření informací související s reprodukčním zdravím a zejména s dostupností moderní antikoncepce.
Reprodukční zdraví je z pohledu veřejného zdravotnictví ve vyspělých zemích často opomíjenou složkou zdraví jedince. Péče o matku a plod/dítě je na vysoké úrovni, ale současné trendy reprodukčního chovaní (odkládání mateřství do vyššího věku) v těchto zemích přináší řadu s tím souvisejících problémů, jako je léčba neplodnosti, samovolná potratovost, riziková těhotenství, předčasné porody a potřeba péče o předčasně narozené děti.
Zkvalitňování úrovně reprodukčního zdraví je možné cestou edukace dospívajících v oblasti sexuálního života a prevence sexuálně přenosných onemocnění prostřednictvím sexuální výchovy na školách všech typů.
Nezanedbatelnou úlohu v oblasti reprodukčního zdraví, zejména v prevenci nechtěného těhotenství mladistvých dívek, v prevenci sexuálně přenosných onemocnění a tvorbě hodnotového systému dospívajících, má také cílená výchova v rodině i ve společnosti.