Anatomie

13.6 Koncový mozek – telencephalon


 
 
 
Koncový mozek dosáhl u člověka obrovského rozvoje. Takového, že si laik představí pod pojmem mozek právě jen mozek koncový a jeho dvě hemisféry. Jejich povrch tvoří šedá kůra mozková složená nejčastěji ze šesti vrstev neuronů.
Kůra je rozdělená zářezy, sulci, na závity, gyri náš mozek je tzv. gyrifikovaný. Pod kůrou je bílá hmota tvořená výběžky neuronů. Svazky těchto vláken tvoří nervové dráhy. V hloubce bílé hmoty koncového mozku se nacházejí nakupeniny šedých hmot, bazální ganglia. Ta se podílí na přípravě optimálního svalového napětí a tvorbě a fixaci pohybových stereotypů, např. chůze.
Koncový mozek dělíme na pět laloků. Lobus frontalis, parietalis, occipitalis, temporalis a zanořený lalok inzula, lobus insularis.
Na kůře mozkové popisujeme tzv. funkční korové oblasti, tedy části kůry, které plní určitou specifickou funkci.
 
Praefrontální kůra, ta, která se nachází nad očnicemi, je centrem osobnosti. Díky ní jsme sami sebou, sociálními bytostmi. Dá se s námi dohodnout, naše chování je možné přibližně předpovídat, plníme sliby, jsme takzvaně normální.
 
Gyrus praecentralis v zadní části frontálního laloku je motorická kůra. Zde /při značném zjednodušení/ začínají dráhy, které řídí náš pohyb. Především tractus cotico-spinalis, dráha pyramidová.
 
Gyrus postcentralis v přední části parietálních laloků je senzitivní kůra. Zde končí všechy dráhy, které přivádějí podněty z periferie těla. Informace o poloze těla, o tom, co nás obklopuje, hmatové a bolestivé podněty. Tyto zprávy kůra mozková ustavičně selektuje, vybírá z nich podstatné a ostatní potlačuje. Díky tomu krátce poté, co si oblékneme tričko, již ani nevíme, že ho máme na sobě. O to se starají kontrolní systémy nervových drah. Chrání nás tak před přehlcením informacemi a umožňuje zacílení pozornosti a tím schopnost soustředění.
 
Lobus occipitalis - zraková oblast. V čístech koncového mozku vzadu nad mozečkem je vlastní centrum zraku. Oko samotné pouze přijímá podněty, které musí kůra zpracovat. Dojde-li k jejímu poškození např. uzávěrem tepny, která tuto oblast vyživuje /a. cerebri posterior/, nastává tzv. korová slepota.
 
Lobus temporalis - sluchová oblast, Heschlovy závity. Zanořují se do hloubky žlábku, který odděluje spánkový lalok.
 
Brockovo motorické centrum řeči se nachází před gyrus praecentralis dole ve frontálním laloku, tedy před motorickou kůrou. Při jeho poškození pacient není schopen vyjádřit myšlenku pohybem mluvidel. Porucha se nazývá expresivní afasie. Nejčastěji postiženým vypadávají jednotlivá slova, která složitě nahrazují opisem. Např. chtějí říct slovo jablko a tak se snaží vysvětlit, že je to to kulaté, co roste na stromě a podobně. Problematika může být i daleko horší. Tito pacienti nám dobře rozumí, pokud poškození tohoto centra není součástí rozsáhlejší destrukce kůry.
 
Wernickeho senzitivní centrum řeči je v parietálním laloku za gyrus postcentralis, tedy za senzitivní kůrou. Pacient při jeho poškození nerozumí ničemu z toho, co říkáme. Nechápe, proč jsme na něj přestali mluvit česky. Většinou je schopen psát, mluví, ale často nezřetelně, vzhledem k tomu, že nerozumí ani sám sobě. Někdy vykazuje tzv. slovní salát, /logorrhoe/, nesrozumitelné drmolení.
 
Chuťová korová oblast je na přechodu parietálního v temporální lalok.
 
Čichová korová oblast jsou vývojově staré oblasti zespod frontálních laloků.
 
Limbická korová oblast má celou řadu částí. Tvoří jí gyrus cingulí seu limbicus, který obkružuje corpus calosum, hippocampus typická struktura v temporálním laloku, amygdala v přední části temporálního laloku a řada dalších center a spojů. Zodpovídá za emoční prožívání a tvorbu paměťových stop. Při destrukci některých jejich částí se člověk již nemůže naučit nic nového, pohybuje se v časovém rozmezí několika minut, např. může stále dokola číst jednu stránku v knize, smát se znovu a znovu stejným vtipům.
 
Frontální okohybné pole je nad Brockovým centrem řeči před gyrus praecentralis. Je zodpovědné za souhyby očí při pohybech hlavy, otáčení se za zrakovými a sluchovými podněty.