Komunikace

21.1 Obranné mechanizmy psychiky - stresový reflex obrany a úniku

21.1 Obranné mechanizmy psychiky - stresový reflex obrany a úniku
 
   
Tento reflex se spouští během velmi krátké doby, většinou se jím zahajuje nástupný stresový stav těla a psychiky. Jde o reflex hrozícího nebezpečí. Může se jednat o rozmanité stresory, vyvolané silným úlekem, děsem, bolestí a všemi stavy, ohrožující život. Většinou se jedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví. V těle se zahajuje průběh dějů, které celkově trvají necelou sekundu.
 
Co probíhá ve zlomku sekundy:
- čelistní svaly ztuhnou, stejně i ramenní a šíjové svaly.
- zorničky se zúží, ramena se pozdvihnou a hlava se nakloní dopředu.
- ruce se ohnou v loktech a dlaně se obrací dolů. Kolena a kotníky nohou se stáčejí dovnitř.
- tuhnou břišní svaly, hrudní koš se stahuje a zastavuje se dýchání. Také tuhnou svaly v rozkroku a zdvihají se prsty u nohou.
- tep se zrychluje, ústa vysychají
- obličej bledne, stéká studený pot.
 
Tělo je během jedné sekundy převedeno ze stavu uvolnění do stavu vysoké aktivace. Člověk se schoulí a sehne se v odpovědi na postupně se uplatňující příkazy nervů, které působí od hlavy, přes šíji, ramena, trup, pažím, nohám a prstům na nohou.
Tato reakce je vyvolána souborem buněk v mozkové bázi - nazývané retikulospinální trakt. Vše probíhá bez našeho uvědomění. Hlavní doménou psychiky, která řídí organizmu je přežití. Tato schopnost je podmíněna okamžitou reakcí. Vyvolaný stres může udržovat v těle napětí i po velmi dlouhou dobu. Navíc je nárůst vzrušení vyvolán a udržován pokračujícím psychickým ohrožením (LEWIS, 1989).
 
Co se děje v organizmu při reakci na stres
Začněme u hypofýzy, kterou můžeme chápat jako „velitele jednotky nápravy“, která zahájí obranou akci tak, že vylučuje chemické posly - hormony ACTH a  STH, jež první dospějí krevním tokem k nadledvinkám, kde způsobí, že jejich kůra začne produkovat kortizony - hormony, které okamžitě připraví tělo do stavu pohotovosti.
 
První stádium stresu – stádium pohotovosti:
Bílkoviny z brzlíku a lymfatických žláz se štěpí na cukr, nezbytný pro výrobu energie. Hladina cukru rychle vstoupne a zbytek se uloží do jater ve formě glykogenu, který připraven se okamžitě rozložit na cukr.
Vzrůstá tlak krve a minerály se čerpají z kostí. Biokatalyzátory, zejména vitaminy, mizí v chemických reakcích. Stres spotřebuje enormní množství vitaminu C, který je nutno urychleně doplnit. Všechny změny směřují na boj s ohrožením, se stresem, jde o stav pohotovosti - první stádium.
V tomto stádiu (stádiu pohotovosti), se vše v těle mobilizuje a zahajuje regenerace. Organizmus přechází vcelku rychle do druhého stádia - stádia vzdoru.
 
Druhé stádium stresu - stádium vzdoru:
Toto stádium je typické tím, že organizmus „opravuje vším“, co je po ruce. Současně probíhá řada změn, kdy se tělo připravuje na boj s ohrožením, s nemocí. Uvědomme si, že slovo ne-moc, také souvisí s naší psychikou, kde se zcela evidentně vzdáváme vlastní moci něco změnit, řešit, uspořádat nebo vidět jinak a upadáme do bezmoci, což se na těle brzy začne projevovat. Tělo zahajuje proces obnovy určitých tkání, kdy doslova okrádá samo sebe, aby se na jiném místě „mohlo opravit“.
V rámci rekonstrukce těla, včetně procesu obnovy tkání a psychiky, je žádoucí přejít na regeneraci organizmu jednak stravou, dále změnou způsobu uvažování o problému, tedy změnou úhlu pohledu na stávající situaci a tím odpovídajícímu posunu v mysli. Zejména strava, (nutriční doplnění především biokatalyzátorů) a „detoxikace psychiky“, jsou úhlovými kameny rychlé a účinné regenerace a zahájení úzdravy (neúplnost - strádání, změnit na úplnost - těla, mysli a ducha).
Pokud člověk nezvládne situaci, nastává třetí stádium - stádium vyčerpání.
 
Třetí stádium stresu – stádium vyčerpání:
První dvě stádia jsou charakterizována stálými opravami škod. Většina nemocí vzniká ve třetím stádiu, při selhání oprav a pokračováním stresové situace.
Při velmi intenzivním stresu, jako jsou autonehody, náročné chirurgické zákroky, smrt blízkých, silné bolesti, popálení aj., může člověk projít všemi třemi stádii za jediný den. Stejně tak pokračování pohotovostní reakce, (ne-zcela zvládnutou stresovou situací) nebo opakovaná stádia vzdoru, se mohou kumulovat jedno na druhé do té doby, než vyčerpají hypofýzu s nadledvinkami a tím ohrozí život jedince (STOKES, WHITESIDE, 1998).