Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

1.6.5 Zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů

1.6.5 Zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů
 
 
Tvoří asi 25 % gynekologických nádorů. Mají bohužel vysokou mortalitu vzhledem k tomu, že většina z nich je diagnostikována v pokročilém stadiu
Přesné příčiny vzniku onemocnění nejsou známy. Významnou roli vzniku hrají zřejmě estrogeny. Za protektivní faktor se považuje hormonální antikoncepce.
Ženy, které nerodily, mají vyšší riziko vzniku těchto nádorů. Genetické faktory se podílejí na vzniku onemocnění asi u 5 %žen.
Naprostá většina všech těchto nádorů vychází z povrchového epitelu vaječníků, jde o karcinom. Rostou sice relativně pomalu, ale rychle vytvářejí implantační metastázy na pobřišnici dutiny břišní. Záhy poté dochází ke vzniku ascitu. Relativně rychle také metastazují do pánevních uzlin a uzlin podél aorty. Hematogenní metastázy nacházíme v játrech a v plicích.
 
Diagnostika
Nádory se bohužel projevují poměrně pozdě, nejčastějším příznakem je bohužel až pocit plnosti a břišního dyskomfortu, nebo až vznik ascitu v břiše.
V diagnostice kromě standardního vyšetření je nutná sonografie břicha a malé pánve, CT břicha a pánve a rentgen plic. V nejasných případech je na místě diagnostická laparoskopie.
Ke sledování dynamiky onemocnění se používají některé markery, především CA125.
 
Léčba
Základní metodou léčby je chirurgické, radikální odstranění nádoru a jeho metastáz, nebo alespoň jeho zmenšení. Standardním výkonem je odstranění dělohy, omentektomie a adnexektomie. Současně odstraňujeme apendix a příslušné lymfatické uzliny.
Z paliativních metod má svou roli stále radioterapie, chemoterapie je druhou základní modalitou. Používají se taxany, deriváty platiny.
U rozsáhlejších implantačních metastáz s tvorbou ascitu má význam tzv. peritonektomie, čili odstranění peritonea a intraoperační laváž hypertermickým koncentrovaným roztokem cytostatik.