Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

6.2 Anální karcinom

6.2 Anální karcinom
 
 
 
U tohoto nádoru se během posledních třiceti let výrazným způsobem změnila léčebná strategie. Histologicky se jedná o dlaždicobuněčný karcinom, který může postupovat jak anodermální přechod, tak vlastní řitní kanál. Ve srovnání s klasickým adenokarcinomem konečníků je incidence relativně malá, nicméně postupně narůstá. Vzhledem k prognóze je vhodné rozlišovat tyto nádory na karcinomy anodermálního přechodu a anální karcinomy. V oblasti análního kanálu můžeme ovšem najít i adenokarcinom. Jde buďto nádor přerůstající z rekta, nebo vycházející z análních žlázek. Jeho léčba se neliší od léčby adenokarcinomu konečníku.
 
Příznaky
Nejčastějším příznakem je krvácení z konečníku, následované bolestí při defekaci, vedlejší avšak dosti častým příznakem může být anální pruritus. U pokročilých forem pozorují nemocní defekační obtíže související s možnou stenózou, popř. je k lékaři přivede až přerůstání nádoru před konečník.
 
Etiologie
V obou případech se jedná o onemocnění způsobené virovou infekcí, konkrétně infekcí humánními papilomaviry viry (HPV). U karcinomu análního kanálu nacházíme obvykle HPV viry typu 16 a 18 zatímco u karcinomu anokutánního přechodu HPV typ 6 a 11.