Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii
5 Prevence kožních onemocnění a hygiena kůže
5 Prevence kožních onemocnění a hygiena kůže
Prevence kožních nemocí a hygiena kůže se odvíjí od znalosti jejich etiopatogeneze. Snadno se bude provádět u mnoha nemocí ze zevních příčin fyzikálních, chemických, biologických a infekčních kožních nemocí a nemocí z povolání. Důležitá je prevence proti proleženinám, kde pečlivým ošetřováním kůže a častým polohováním nemocného na lůžku a používáním vhodných pomůcek při polohování nemocného zabráníme vzniku dekubitu. Prevence proti omrzlinám spočívá ve volbě vhodné obuvi a ponožek. Před traumatickými puchýři, mozoly a kuřími oky nás ochrání vhodné pracovní rukavice, obuv správné velikosti a tvaru. Drobná poranění včas ošetříme, abychom zabránili rozsáhlé infekci. K všeobecné znalosti příčin kožních nemocí, a tím i k jejich prevenci, může přispět správně provedená edukace a osvěta.
Jednou s hlavních položek prevence je správná osobní a pracovní hygiena a ošetření kůže. Záplava moderních prostředků k osobní hygieně a péči o pleť a její vzhled na jedné straně hygienu umožňuje, ale i poškozuje. Většina kosmetických přípravků, představuje pro kůži riziko (např. mýdla, šampóny, lak na vlasy, barvy na vlasy, dezodoranty, intim spreje, koupele, krémy, zásypy).
Nadměrné a časté mytí – porušuje přirozený ochranný kyselý kožní plášť. Při intenzívním mytí, kde je kůže vystavená nečistotě, je vhodné kůži řádně opláchnout mycími prostředky a nanést na kůži mastný krém (např. Indulona A/64, nebo rostlinný olej).
Mycí prostředky a kosmetika obsahují nejrůznější alergeny, které není snadné odhalit, patří mezi ně – parabeny, lanolin, éterické oleje, dezinfekční přísady, mohou být příčinou kontaktního alergického ekzému, fotodynamických, fotoalergických a jiných nežádoucích reakcí. Z toho vyplývá, že i hygienu a kosmetiku provádíme s mírou.
Moderní tkaniny vyrobené z hydrofobních a lipofilních umělých vláken, způsobují u potivých osob maceraci, podporují vznik plísňových, kvasinkových, kokových nemocí kůže a mnoho dalších nemocí. Je vhodné potící se nohy pravidelně koupat v hypermanganu a ošetřovat vhodným krémem a zásypem (formaldehydovým), často měnit ponožky, nosit nejlépe bavlněné a vzdušnou obuv (sandály, perforované boty).
Místa vlhké zapářky vyžadují zvláštní péči – častou hygienu, nejlépe roztokem hypermanganu a antiseptickým zásypem, nebo preventivní potíraní 2% salicylovým lihem, a podkládání suchými mulovými záložkami. Zapářky se nejčastěji vyskytnou v podpaží, u žen v rýhách pod prsy, perinatální a per genitální krajině, pupku, pod převislým břichem u otylých osob.
Vlasy a nehty potřebují pravidelnou péči, při onemocnění je důležitá pravidelná kontrola a prevence. V případě častého mytí vlasů a kadeřnických výkonů (např. barvení, ondulace, lakování, tužidla a. pod.), radíme nejkratší účes, který by umožňoval pravidelné a snadné ošetřování a aplikaci zevních léků. Nehty se mají ostříhat nakrátko, a mají se udržovat v čistotě.
Při prevenci některých kožních nemocí je nutné úřední hlášení. Týká se to především parazitárních a infekčních nemocí (svrab, vši, erysipel, TBC, herpes zoster, varicely, morbil, rubeoly, tularémie aj.). Zvláštnímu hlášení podléhají nemoci z povolání a pohlavní nemoci (kapavka, syfilis, měkký vřed, lymfogranulomatosis inguinalis). Také se hlásí a evidují zhoubné nádory, kde se sledují nežádoucí projevy léků, nejčastěji různé lékové exantémy. Jsou zvláštní předpisy pro každou uvedenou skupinu a je zapotřebí hlásit onemocnění na příslušných formulářích.
Literatura:
CETKOVSKÁ, P., PIZINGER, K., ŠTORK, J. Kožní změny u interních onemocnění. Praha: Grada Publishing, 2010. s. 229. ISBN 978-80-247-1004-4.
JIRÁSKOVÁ, M. Dermatovenerologie. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2003. s. 221. ISBN 80-246-0636-4.
NOVÁKOVÁ, I. Ošetřovatelství ve vybraných oborech Dermatovenerologie, oftalmologie, ORL, stomatologie. Praha: Grada Publishing, 2011. s. 240. ISBN 978-80-247-3422-4.
ŠŤÁVA, Z., JIRÁSEK, L. Dermatovenerologie. Praha: Avicenum 1982. s. 504
ZÁRUBA, F., VOSMÍK, F., ZÁHEJSKÝ, J., BUCHVALD, J., JIRÁSEK, L. Dermatovenerologie. Praha: Scientia medica, 1994. s. 239. ISBN 80-85526-31-X.