Osetrovatelska_pece_v_gynekologii
11.2 Specifika ošetřovatelské péče
11.2 Specifika ošetřovatelské péče
Základem péče o šestinedělku je:
Sledování změn v šestinedělí: výška fundu děložního, charakter a množství očistků,
stav a hojení porodního poranění (otok, hematom, krvácení), stav prsou (bradavky, laktace, zarudnutí), stav dolních končetin – otoky, varixy, fyziologické funkce – TT, TK (frekvence měření dle stavu ženy a zvyklosti pracoviště), močení, stolice, celkový fyzický stav (vyčerpanost, pohyblivost), psychický stav ženy (nervozita, plačtivost, nerozhodnost, deprese), vztah matky k novorozenci a nástup laktace.
Eliminace obtíží: dle potřeby podáváme např. spasmolytika, laxativa či preparáty s obsahem železa, volba medikamentu zohledňuje možnost kojení (přestup léku do mateřského mléka), aplikace anti – D globulinu (obvykle 250 um i. m.) do 72 hodin po porodu jako prevence Rh aloimunizace u Rh negativních žen po porodu Rh pozitivního plodu, s výjimkou žen, u nichž již k Rh aloimunizaci došlo.
Rehabilitace – dbáme na včasné zahájení léčebné tělesné výchovy, protože má příznivý vliv na celkovou tělesnou a dušení rovnováhu ženy: podporuje involuci rodidel, podporuje restituci svalstva, je prevencí tromboembolických komplikací, zlepšuje činnost prsních žláz, zlepšuje celkovou látkovou výměnu, napomáhá pravidelnému vyprazdňování.
Edukace ženy o průběhu šestinedělí, výživě, hygienické péči, kojení, návštěvní službě, ošetřování novorozence.
Ošetřovatelské intervence:
Z konkrétních ošetřovatelských intervencí je důležité hned po předání šestinedělky na oddělení šestinedělí zkontrolovat vitální funkce, palpací posoudit výšku děložního fundu (dna), tvar a tonus dělohy, rozsah porodního poranění a na použitých hygienických vložkách posoudit charakter lochií. Porodní asistentka poučí šestinedělku o prvním vstávání po porodu. Po fyziologickém porodu se doporučuje vstávat co nejdříve, ideálně po 2 hodinách.
Hygiena - důležitá je péče o intimní hygienu, která začíná hned po porodu. U ležící ženy je třeba oplachovat genitálie antiseptickým roztokem po každém použití podložní mísy. Chodící šestinedělka by si měla sprchovat zevní rodidla vlažnou vodou po každém použití toalety. S použitými vložkami se zachází jako s infekčním materiálem. Pokud je vyměňuje porodní asistentka u ležící ženy, nebere hygienické vložky do rukou, ale používá pinzetu nebo peán. Když si je mění žena sama, po každé výměně vložek si důkladně umyje ruce tekutým mýdlem pod tekoucí vodou. Poporodní poranění - zvláštní pozornost je třeba věnovat ošetřování poraněné hráze. Při pozorování zánětlivých symptomů, jako je zarudnutí, bolestivost, otok, zvýšená tělesná teplota, se přikládají na hráz obklady s protizánětlivým roztokem nebo protizánětlivé masti (dle ordinace lékaře). Největší význam pro brzké zhojení poranění hráze má důkladná hygiena.
Péče o vyprazdňování - porodní asistentka monitoruje vyprazdňování močového měchýře a konečníku. Pokud šestinedělka nemočí spontánně po 6-8 hodinách, je třeba ji vycévkovat při dodržení všech aseptických zásad. Stolice by se měla objevit do 48 hodin. V opačném případě nabídneme ženě glycerinový čípek. Pokud nezačne účinkovat, je třeba podat ženě klysma. Při hemoroidech se podávají masti a čípky, které nejsou kontraindikovány při kojení.
Výživa - kojení klade na výživu matky ještě větší nároky než těhotenství, proto má matka mít v době kojení hodnotnější stravu než během těhotenství. První dny po porodu dostává šestinedělka výživnou dietu, později racionální. Při plném kojení ztrácí matka v mateřském mléce velké množství bílkovin, vápníku, tuků, vitamínů a dalších důležitých látek. Průměrná energetická potřeba výživy kojících matek při přibližné denní produkcí 850 ml mateřského mléka by měla být kolem 12 600 kJ (3000 kcal). Strava kojící matky má být hodnotná, pestrá, lehce stravitelná, nedráždivá. Doporučuje se dostatečný přívod bílkovin v mléce a mléčných výrobcích, libovém mase. Důležitý je zvýšený příjem syrového ovoce a zeleniny, také zvýšený příjem tekutin. V době každého kojení by měla kojící matka vypít sklenici tekutiny. Nejvhodnější je čistá voda, případně neslazené minerální vody, ovocné šťávy a čaje. Během kojení se v potravě vynechávají, případně omezují potraviny s nadýmavým účinkem (např. zelí a luštěniny). Zakázané jsou alkoholické nápoje a kouření, protože alkohol a nikotin se dostávají do mléka a neprospívají zdraví novorozence.
Léčebná tělesná výchova - léčebná tělesná výchova (LTV) pomáhá tělu vrátit se do původního stavu. Šestinedělky, pod dohledem fyzioterapeuta a sestry, by měly dvakrát denně cvičit speciální cviky zaměřené na zpevnění břišní stěny a pánevního dna, na podporu involuce dělohy, prokrvení prsních svalů a zlepšení výkonnosti všech orgánů. LTV je prevencí trombo-embolických komplikací a obtíží týkajících se vyprazdňování močového měchýře a tlustého střeva. Cvičení nesmí být namáhavé, ženu by mělo spíše osvěžit. Vhodné jsou gymnastické a dýchací cviky. Cvičební sestava by měla trvat 10-15 minut. Intenzivní fyzická zátěž se nedoporučuje, protože při ní se tvoří kyselina mléčná, která proniká i do mateřského mléka a mění jeho chuť.