Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

16.2 Poranění menisků

16.2 Poranění menisků
 
 
Menisky, tvořené chrupavkou, jsou pružné a zároveň pevné, a tak dobře tlumí nárazy, přenáší hmotnost těla a brání opotřebení chrupavky kloubní. Vnitřní (mediální) meniskus je spíše poloměsíčitý, naproti tomu zevní (laterální) meniskus je skoro kruhový. Průřez mají menisky trojúhelníkovitý, po obvodech jsou tlusté a přecházejí do kloubního pouzdra, do vnitřní části se zužují. Cévní zásobení je dobré v periferní třetině, ve střední třetině je proměnlivé a v centrální třetině je minimální.
Poškození menisků patří k velmi častým postižením kolena. Muži jsou postiženi častěji. Akutní poranění (kombinací přetížení ve flexi a rotaci) je typické pro období mezi 20. - 30. rokem. U starších pak vzniká primární degenerací bez přímého úrazového děje, nebo vzácněji jako pozdní následek při chronické nestabilitě kolena v důsledku vazového poranění. Nejčastější jsou trhliny mediálního menisku na rozhraní střední a zadní třetiny. Úrazové ruptury jsou nejčastěji dlouhé podélné či příčné. U dlouhé podélné ruptury může dojít k luxaci centrální části menisku a jeho vzpříčení do interkondylického prostoru. Tyto trhliny typu "ucho od koše" vedou k blokádě kolenního kloubu. Degenerativní trhliny jsou spíše lalokové či horizontální.
 
Podle charakteristického tvaru a lokalizace dělíme trhliny do několika kategorií. Projevují se celou škálou příznaků, z nichž nejběžnější jsou bolesti v kloubní štěrbině, pocity přeskakování a nestability v kloubu. Roztržená část se může při pohybu interponovat mezi kloubní plochy a způsobovat blokády kloubu.
 
Diagnostika
Poranění menisků působí bolest při rotaci na zatížené končetině, či při chůzi v nerovném terénu. Pacient pociťuje přeskakování v kloubu. Poraněný vnitřní meniskus způsobuje větší obtíže než meniskus zevní.
Typická je palpační bolestivost v průběhu štěrbiny kloubní v místě poranění menisku. Dále bylo popsáno veliké množství testů, které mají podobný princip - tlak na poškozenou část menisku spojený s rotací vyvolá bolest a přeskočení. Čím větší flexe v kolenním kloubu vyvolá bolest a přeskočení tím dorzálnější část menisku je poškozená.  
 
Rentgenové vyšetření patří mezi základní vyšetřovací metody. Provádí se předozadní a bočná projekce. Slouží především k vyloučení zlomeniny a stanovení stupně degenerativního poškození kolena.
 
Artrografie se v současné době v diagnostice poranění menisků neužívá.
 
Magnetická rezonance je spolehlivá metoda, která umožňuje potvrdit a posoudit i poranění a změny, které nedosahují povrchu menisku - jsou tedy intrameniskeální.
 
Artroskopie je nejspolehlivější diagnosticko-terapeutická metoda.
 
Terapie
Terapie je většinou operační. Spontánně se mohou zhojit kratší stabilní trhliny v dobře prokrvené části menisku. Krátké radiální trhliny jsou asymptomatické a většinou nevyžadují operační léčbu. Menisky ošetřujeme artroskopicky. Čerstvé trhliny v dobře prokrvené zóně u mladších pacientů můžeme suturovat. U ostatních pak provádíme parciální menisectomii.