Osetrovatelska_pece_v_neurologii
8.1 Onemocnění periferních nervů
8.1 Onemocnění periferních nervů
Postižení periferních nervů může být způsobeno úrazem, kompresí či nádorem u jednotlivých převážně izolovaných nervů. Systémové postižení všech či mnoha nervů probíhá pod obrazem polyneuropatie či polyneuritidy.
Lokální postižení se projevuje bolestí, neuralgií, poruchou hybnosti – parézou.
Neuralgie trigeminu
Je modelovým příkladem neuralgie. Její etiologie není bezpečně známá, jednou z možností je kontakt cévy s nervem v oblasti jeho výstupu z mozkového kmene. Komprese cévy v přechodové zóně nervu, kde je krytí myelinem nedostatečné, by mohlo mít podíl na šlehavých bolestech. Bolest přichází ze zóny spouště, kterou si nemocný úzkostlivě chrání. K vyvolání záchvatu bolesti stačí často jen závan větru, průvan, dotyk či změna teploty. Bolest je tak silná, že nemocnému zkřiví obličej, trvá několik vteřin, při bolesti nemůže pacient vykonávat žádnou činnost.
Záchvatů šlehavých bolestí může být za den desítky až stovky. Léčebně přichází v úvahu karbamazepin (Biston), který snižuje pohotovost k záchvatům, možné je i řešení chirurgické, kde je nevýhodou opětovný návrat bolestivých příznaků při vždy destruktivním neurochirurgickém zákroku.
Záchvatů šlehavých bolestí může být za den desítky až stovky. Léčebně přichází v úvahu karbamazepin (Biston), který snižuje pohotovost k záchvatům, možné je i řešení chirurgické, kde je nevýhodou opětovný návrat bolestivých příznaků při vždy destruktivním neurochirurgickém zákroku.
Vedle této primární neuralgie existuje i sekundární podmíněná bolestí zubů, ucha či oka, případně vedlejších dutin. Jde tedy o patologický proces v blízkosti nervu. Při neuralgii trigeminu je třeba vyloučit sekundární proces.
8. Parézy periferních nervů
Obecně lze rozlišit trojí typ poruchy:
Neuroapraxie je přechodná porucha vodivosti bez postižení anatomických struktur. Prakticky je známá jako „přesezení nohy“ či „přeležení ruky“, je v různě dlouhém čase zcela vratná.
Axonotméza představuje přerušení osového nervového vlákna při zachování myelinové pochvy, což umožňuje dobrou úpravu. Příkladem je obrna lícního nervu, kdy útlak nervu v kostním kanálku způsobí ischemií zánik neuritu při zachovalé myelinové pochvě, kterou pak nerv dorůstá zpět a obnovuje inervaci jednotlivých mimických svalů.
Neurotméza je přerušení nervu se všemi obaly, výsledkem je oddělení nervového vlákna od buňky, ze které vychází. V inervační oblasti dojde při absenci soustavné rehabilitace k nevratným svalovým atrofiím. Přerušení nervu provází porucha čití, okamžitě se objeví porucha hybnosti, dostavit se mohou i vegetativní příznaky.
Porucha čití může mít zánikový charakter v podobě hypestézie, iritační projevy se projeví bolestí, brněním, palčivostí.
Paréza lícního nervu
Je typickým příkladem axonotmézy. Nazývá se též Bellova obrna. Může být i sekundární např. při zánětu středouší. Kontinuita myelinové pochvy zůstává zachována při porušené kontinuitě axonu, který takto zachovanou pochvou od místa přerušení znovu dorůstá. Axon periferně od přerušení se rozpadá. Na straně parézy nemocnému visí koutek, nezapíská, nesešpulí rty, nevycení zuby, oko je trvale otevřené, slzí, nelze mrkat, nelze na postižené polovině obličeje udělat vrásky. Rohovka není vlhčena pravidelným mrkání, vysychá, oko třeba pravidelně vykapávat, na noc krýt mastí a hodinovým sklíčkem jako prevence před zánětem rohovky. Úprava je různě rychlá, nutná je pravidelná rehabilitace podpořená fyzikální léčbou parafinovými zábaly. Tvář je nutné udržovat v teple, svěšený koutek při řeči tlačit vzhůru, cvičit je třeba před zrcadlem podle pokynů zkušeného rehabilitačního pracovníka. Přes veškerou péči může zkřivení úst přetrvávat.