Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii

2.3 Speciální diagnostika

2.3 Speciální diagnostika
 
 
Speciální diagnostika – vyšetření zrakové ostrosti do blízka. Určuje se vzdálenost mezi nejvzdálenějším bodem ostrého vidění a nejbližším bodem ostrého vidění. Na vyšetření se používají Jägerovy tabulky, které jsou tvořeny odstavci textu nebo čísel různých velikosti. Vidění do blízka závisí na akomodaci oka. Akomodace se vyjadřuje v dioptriích.
Vyšetření zrakové ostrosti do dálky se určuje největší vzdálenosti 5 metrů na Snellových optotypech. Vyšetřuje se každé oko zvlášť a nevyšetřované oko je zakryté. Pokud nemocný nepřečte ani největší písmeno, zjišťujeme, na jakou vzdálenost spočítá roztažené prsty na tmavém podkladu. Nevidí-li prsty, hodnotí se pohyb ruky před okem nebo směr, odkud přichází světlo, hodnotí se rozdíl mezi světlem a tmou.

K vyšetření barvocitu se používají Stylingovy pseudochromatické tabulky, jde o písmena nebo číslice, které jsou složené z malých barevných kroužků na pozadí doplňkové barvy. Barvoslepému to znemožní rozeznat od sebe číslici a pozadí. Poruchy barvocitu jsou nejčastěji vrozené, sekundární poruchy barvocitu jsou získané v důsledku očních i celkových chorob. Zdravé oko je schopné vnímat barvy, vnímá tři barvy - červenou, zelenou, modrou.

Oftalmoskopie je vyšetření očního pozadí – sítnice, cévnatky, místa výstupu očního nervu, provádíme přímou či nepřímou oftalmoskopií. Přímou oftalmoskopií vidíme oční pozadí asi 16x zvětšené, díváme se jedním okem, pravým na pravé, levým na levé oko pacienta. Oční pozadí hodnotíme ve všech kvadrantech až do periférie fundu. Nepřímou oftalmoskopií sledujeme oční pozadí oběma očima, tak získáme plastický obraz fundu, který je zmenšený a obrácený.

Ultrazvukové vyšetření, přístroj – ultrazvuková sonda, se přikládá na rohovku, změří lomnou sílu rohovky, délku bulbu, vypočítá refrakční hodnotu umělé čočky při operaci šedého zákalu. Sondu lze přiložit přes víčko a rozezná cysty, hematomy, odchlípení sítnice, tumor.

Počítačová tomografie – zobrazení skeletu a měkkých tkání.
Heidelberský retinální tomograf – vyšetření sítnice a papily očního nervu.
Vyšetření nitroočního tlaku – bezkontaktní tonometr