Farmakologie

1.1 Definice pojmů

Farmaka (léčiva) jsou látky využívané k terapeutickým nebo diagnostickým účelům či jako prevence. Farmaky mohou být jednak některé přírodní látky (drogy), nebo chemické látky syntetického původu. Svými farmakologickými účinky ovlivňují fyziologické funkce organizmu.
 
Jako farmaka rozeznáváme léčivé látky, léčivé přípravky a léky. Léčivé látky jsou látky nebo jejich směsi, které jsou určeny k přípravě léčivých látek a léků. Technologickým zpracováním léčivých a pomocných látek do určité lékové formy získáme léčivé přípravky. Upravené léčivé látky a léčivé přípravky, které jsou podávané nemocnému, se označují jako léky. Léčivé přípravky mohou být vyráběny buďto hromadně farmaceutickými firmami, nebo připravovány na vyžádání individuálně v lékárnách.
Pomocné látky nemají vlastní léčebný účinek, ale příznivě ovlivňují vlastnosti léčivých látek a usnadňují výrobu i uchovávání léčivých přípravků a léků.
 
Farmakokinetika zkoumá osud léčiv v organizmu (působení organizmu na lék). Popisuje jejich vstřebávání, rozdělování do jednotlivých tkání, přeměnu (metabolizmus) a vylučování.
 
Farmakodynamika zkoumá účinky a mechanizmus působení léčiv na organizmus (působení léku v organizmu) v závislosti na dávce a cestě vstupu do organizmu.
 
Farmakoterapie řeší dávkování léků u různých chorobných stavů a poskytuje návody postupů k léčbě.