VSINL21211 Infekční lékařství 1

Vysoká škola zdravotnická
léto 2024
Rozsah
6k+9s. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. MUDr. Lidmila Hamplová, PhD. (přednášející)
Garance
doc. MUDr. Lidmila Hamplová, PhD.
Vysoká škola zdravotnická
Kontaktní osoba: Mgr. Lucie Škorpíková
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
VSINL21211/cvA: Pá 15. 3. 8:50–13:45 Posluchárna P1, Duškova, L. Hamplová
VSINL21211/cvB: So 1. 6. 8:50–13:45 Posluchárna P1, Duškova, L. Hamplová
VSINL21211/1DVS: Pá 1. 3. 10:00–12:25 mimo, So 2. 3. 8:00–10:25 mimo, L. Hamplová
Předpoklady
KREDITY_MIN(22)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cíle studijního předmětu:
seznámit se základní odbornou terminologií a základními poznatky z oblasti mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, tedy s vybranými infekčními agens (bakterie, viry, parazité atd.) a jejich základními charakteristikami, s jejich cestami šíření v populaci a s klinickými projevy onemocnění. Současně jsou studenti informováni o mikrobiologických a imunologických diagnostických metodách k identifikaci původců infekcí. Dále také prezentovat systém a organizaci zajištění očkování v České republice a vést k propagaci očkování v rámci ošetřovatelské péče jako stěžejního opatření v prevenci šíření nákaz v dětské i dospělé populaci. Důležitou součástí výuky je zajištění informovanosti studentů o incidenci a hlášení nejčastějších nákaz spojených se zdravotní péčí a jejich prevenci a o platné legislativě ve vztahu k očkování, prevenci šíření nákaz spojených se zdravotní péčí a surveillance vybraných nákaz. Studenti také získají podrobné znalosti o zásadách správného odběru a odesílání biologického materiálu, a to včetně znalostí zásad bariérového režimpři ošetřování pacientů.
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu student/ka umí:
- správně používat odbornou terminologii
- vysvětlit význam mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygieny v prevenci šíření infekčních onemocnění
- popsat anatomické a fyziologické bariéry, které představují ochranu organismu proti působení mikroorganismů
- popsat rozdíl mezi nespecifickou a specifickou imunitou
- znát původce, cesty přenosu, klinické projevy a prevenci nejčastěji se vyskytujících infekčních onemocnění v populaci
- vysvětlit význam očkování v prevenci šíření nákaz v populaci
- vysvětlit principy a význam bariérového režimu při ošetřování pacientů
- aplikovat zásady bariérového režimu při ošetřování pacientů
- správně odebrat a odeslat biologický materiál.
Osnova
  • Obsahové zaměření přednášek:
  • 1. Hygiena. Postavení hygieny v preventivní medicíně. Jednota organizmu a prostředí, náplň činnosti jednotlivých oborů hygieny.
  • 2. Hygienická služba, výkon státního zdravotního dozoru.
  • 3. Hygiena ovzduší, půdy, vody, odpady. Vliv znečištění ovzduší na zdraví člověka, zdravotní rizika z vody.
  • 4. Odpady ze zdravotnických zařízení a jejich likvidace.
  • 5. Osobní hygiena zdravotnického pracovníka a bariérový ošetřovatelský režim jako důležitá prevence HCAI.
  • 6. Základní terminologie z oblasti mikrobiologie, imunologie a epidemiologie.
  • 7. Obecná mikrobiologie. Klasifikace, vlastnosti a morfologie bakterií. Barvení dle Grama.
  • 8. Mikroflóra lidského organizmu. Odběry a transport biologického materiálu, mikrobiologická diagnostika.
  • 9. Speciální bakteriologie – nejvýznamnější patogenní mikroorganizmy působící onemocnění člověka.
  • 10. Obecná virologie, parazitologie a mykologie. Nejvýznamnější viry, parazité a mykotická agens působící onemocnění člověka.
  • 11. Proces šíření nákaz v populaci a jeho články – zdroj nákazy, cesty přenosu, vnímavý organizmus. Charakteristika skupin nákaz dle cest jejich šíření, příklady onemocnění.
  • 12. Nejvýznamnější infekční onemocnění způsobené mikroorganizmy, jejich klinické projevy, šíření a možnosti prevence.
  • 13. Základy imunologie. Aktivní a pasivní imunita. Imunita specifická a nespecifická. Imunologické vyšetřovací metody. Serologické přehledy. Poruchy imunity vrozené a získané. Očkování – druhy, systém, organizace, administrativní kontrola proočkovanosti. Platná legislativa ve vztahu k pravidelnému očkování Zvyšování zdravotní gramotnosti populace o významu očkování a jeho propagace v rámci naplňování platných strategických dokumentů vlády ČR. Nákazy spojené se zdravotní péčí (HCAI) – nejčastější původci, trendy výskytu, evidence, hlášení dle platné legislativy.
  • 14. Dezinfekce, sterilizace.
  • 15. Bariérový režim při ošetřování pacientů.
  • 16. Odběr a odesílání biologického materiálu.
Literatura
    povinná literatura
  • HAMPLOVÁ, L a KOL. Mikrobiologie, Imunologie, Epidemiologie, Hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol. 2. aktual. vydání. Praha, 2019, 267 s. ISBN 978-80-7553-729-4. info
    doporučená literatura
  • REICHARDT, CH, K BUNTE-SCHÖNBERGER a P VAN DER LINDEN. Hygiena a dezinfekce rukou: 100 otázek a odpovědí. Praha: Grada, 2017. ISBN 978-80-271-0217-4. info
  • ŠULCOVÁ, M. Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena: studijní materiál pro zdravotnické obory. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta zdravotnických studií, 2017. ISBN 978-80-7561-067-6. info
  • Vyhláška č. 355/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů. 2017. info
  • MELICHERČÍKOVÁ, V. Sterilizace a dezinfekce. 2. vyd. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-7492-139-1. info
  • GÓPFERTOVÁ, D a PAZDIORA. 100 infekcí: epidemiologie pro praxi. Praha: Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-846-7. info
  • ŠRÁMOVÁ, H. Nozokomiální nákazy. Praha, 2013. ISBN 978-80-7345-286-5. info
  • Vyhláška 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče, v platném znění. 2012. info
  • Vyhláška č. 473/2008 Sb., o systému epidemiologické bdělosti pro vybrané infekce, v platném znění. 2008. info
Metody hodnocení
Způsob kontroly samostatného studia:
V informačním systému student vypracuje testy – testové otázky za jednotlivými kapitolami. Úspěšnost musí být alespoň 70 % pro jednotlivý test. Testy lze vypracovávat opakovaně. Při opakovaném spuštění se mění otázky a zaznamenává se ve výpise testů další pokus a jeho výsledek. Po úspěšném vypracování jednotlivých testů vypracuje student souhrnný test. Úspěšnost souhrnného testu musí být alespoň 60 %.
Studenti dále řeší zadané úkoly, např. prezentace nebo seminární práce, které jsou hodnoceny a kontrolovány vyučujícím a jsou také součástí portfolia studenta. Portfolio je předkládáno při SZZK jako doklad o aktivním naplnění samostudia.
Informace učitele
Předmět je koncipován jako teoretický celek, který studentům poskytne základní strukturu poznatků z mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygieny. Studenti se seznámí s nejdůležitějšími obecnými vlastnostmi mikroorganismů, buněčných prvků imunitního systému, primární a sekundární imunodeficienci, specifických a nespecifických mechanizmů imunity včetně selhání obranných mechanizmů, poruchami imunity vyvolanými léky a chemickými látkami z prostředí, s imunomodulací a vakcinací. Dále studenti získají informace o zásadách bezpečnosti práce na rizikových pracovištích, prevenci nákaz vzniklých v přímé souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení (nozokomiálních nákazách). Seznámí se s nejdůležitějšími laboratorními mikrobiologickými vyšetřovacími metodami, s léčbou a protiepidemickými opatřeními, orientačně i splatnými právními předpisy v této oblasti.

Studijní pomůcky:
BOUALAY, B. Mikrobiologie a imunologie. Studijní materiál – e-learningová opora, zpracováno v rámci projektu Inovace studijního programu Ošetřovatelství a specializace ve zdravotnictví, CZ.1.07/2.2.00/28.0004, v informačním studijním systému.
Fotodokumentace s klinickými projevy vybraných infekčních onemocnění. Zdravotnické portály dle uvážení vyučujícího (např. MZ ČR, NCO NZO, SZÚ, ČAS, MEFANET, EDU SESTRA, B. BRAUN, Hospital TV)
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2020, léto 2021, zima 2021, léto 2022, zima 2022, léto 2023, zima 2023, léto 2025.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vszdrav.cz/predmet/vsz/leto2024/VSINL21211