FYVEZ1111 Veřejné zdravotnictví

Vysoká škola zdravotnická
zima 2023
Rozsah
1/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. MUDr. Lidmila Hamplová, PhD. (přednášející)
Garance
Kontaktní osoba: Mgr. Iva Řehořová
Rozvrh
Út 10. 10. 12:10–16:40 Aula 103, Út 17. 10. 12:10–16:40 Aula 103
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cíle studijního předmětu:
poskytnout poznatky o strategii péče o zdraví v celosvětovém, evropském, státním a regionálním měřítku. Znát systémy zdravotní péče a její úhrady ve vybraných zemích světa a v ČR. Znát platnou legislativu z oblasti veřejného zdravotnictví, způsoby úhrady zdravotní péče, úlohu zdravotních pojišťoven. Seznámit se se strategií a naplňováním zdravotní a sociální politiky České republiky.
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu student/ka umí:
- používat odbornou terminologii
- definovat zdravotní politiku WHO a její realizací na úrovni našeho státu – Zdraví 2020 a národní akční plány
- popsat zdravotnický systém a síť zdravotnických a sociálních zařízení
- znát longitudinální trendy vývoje zdravotního stavu obyvatelstva České republiky a států EU
- popsat vliv způsobu života na zdravotní stav různých skupin obyvatelstva
- znát platnou legislativu vztahující se k veřejnému zdravotnictví, síť zdravotních pojišťoven, způsoby úhrady zdravotní péče
- vědět o studiích zdravotního stavu populace na národní i mezinárodní úrovni, umět charakterizovat trendy vývoje zdravotního stavu populace ČR. Umět využívat dostupná data ÚZIS. Znát Národní zdravotní registry.
Osnova
  • Obsahové zaměření přednášek:
  • 1. Veřejné zdravotnictví – historie a vývoj. Systémy zdravotního pojištění v ČR a ve světě.
  • 2. Legislativa ve vztahu k problematice veřejného zdravotnictví. Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů. Zákon č. 280/1992 Sb. České národní rady o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách.
  • 3. Základní principy systému zdravotní péče v ČR. Subjekty zdravotnického systému. Primární, sekundární, terciární zdravotní péče a prevence.
  • 4. Koncepce zdravotní a sociální politiky v ČR.
  • 5. Zdravotní gramotnost. Aktivní účast občanů při tvorbě a realizaci zdravotní a sociální politiky.
  • 6. Zdravotní stav populace EU a České republiky, trendy nemocnosti a úmrtnosti na vybraná onemocnění.
  • 7. Studie zdravotního stavu populace na národní i mezinárodní úrovni. Data ÚZIS. Národní zdravotní registry.
  • 8. Program WHO Zdraví 2020 a jeho aplikace na národní úrovni ČR, národní akční plány.
  • 9. Stěžejní problémy veřejného zdravotnictví EU a České republiky a možnosti jejich řešení.
Literatura
    povinná literatura
  • HAMPLOVÁ, L. Veřejné zdravotnictví a výchova ke zdraví pro zdravotnické obory. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0568-7. info
    doporučená literatura
  • ČESKO. Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách. In: Sbírka zákonů. Praha: Ministerstvo vnitra. V platném znění.
  • ÚZIS. Dostupné z: www http://www.uzis.cz/
  • ČESKO. Zákon č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění. In: Sbírka zákonů. Praha: Ministerstvo vnitra. V platném znění.
  • Zdraví 2020 a národní akční plány. Dostupné z: www. http://www.mzcr.cz/verejne/obsah/zdravi-2020_3016_5.html a http://www.mzcr.cz/verejne/dokumenty/akcni-plany-pro-implementaci-narodni-strategie-zdravi-2020_10814_3016_5.html
  • ČESKO. Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. In: Sbírka zákonů. Praha: Ministerstvo vnitra. V platném znění.
  • ČELEDOVÁ, L., J. HOLČÍK a A KOL. Nové kapitoly ze sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2017. ISBN 978-80-246-3809-6. info
  • HOLČÍK, J. Systém péče o zdraví a zdravotní gramotnost. Brno: Masarykova univerzita, 2010. ISBN 978-80-210-5239-0. info
Metody hodnocení
Docházka 80 % Zápočtový test (min. 70% úspěšnost)
Informace učitele
Předmět je teoretický a je součástí komplexu předmětů umožňujících studentům působit ve všech sférách péče o zdraví. Obsah předmětu tvoří informace týkající se systému veřejného zdravotnictví v České republice a systému péče o veřejné zdraví obyvatel. V rámci výuky předmětu jsou studenti seznámeni se systémem zdravotního a sociálního pojištění ve světě a v ČR, platnou legislativou, zdravotními pojišťovnami a způsoby úhrady zdravotní péče. V rámci předmětu jsou poskytnuty aktuální informace týkající se zdravotního stavu obyvatel ČR a jeho vývojových trendů a porovnání se zdravím obyvatel vybraných států Evropské unie. Náplní předmětu je poskytnout informace o strategických dokumentech ve vztahu k podpoře veřejného zdraví, tedy strategií Zdraví 2020 a národními akčními plány. Studenti jsou seznámeni se studiemi zdravotního stavu populace na národní i mezinárodní úrovni a se stěžejními daty ÚZIS a Národními zdravotními registry.

Studijní pomůcky:
HAMPLOVÁ, L. Veřejné zdravotnictví. Studijní materiál – e-learningová opora, zpracováno v rámci projektu Inovace studijního programu Ošetřovatelství a specializace ve zdravotnictví, CZ.1.07/2.2.00/28.0004, v informačním systému IS VŠZDRAV.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2021, zima 2022.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vszdrav.cz/predmet/vsz/zima2023/FYVEZ1111