VŠZDRAV:ZZFAT1806 Farmakologie a toxikologie - Informace o předmětu
ZZFAT1806 Farmakologie a toxikologie
Vysoká škola zdravotnickázima 2019
- Rozsah
- 12/0. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Barbora Staňková, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. MUDr. Lidmila Hamplová, PhD.
Vysoká škola zdravotnická - Rozvrh
- Pá 20. 9. 13:40–15:10 Učebna 13, Duškova
- Předpoklady
- Vybrané kapitoly z biochemie, Fyziologie a patofyziologie, Odborná latinská terminologie, Etika.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Zdravotnický záchranář (program VŠZDRAV, SPE)
- Cíle předmětu
- - poskytnout vědomosti o působení léku v organismu v závislosti na jeho aplikaci, jeho distribuci v organismu a způsobu vylučování u léčivých přípravků významných pro práci zdravotnického záchranáře
- získat základní informace o lékové politice státu a předpisech týkající se distribuce a hrazení léků - Výstupy z učení
- - používat odbornou terminologii
- zařadit lék do lékové skupiny
- popsat hlavní a vedlejší účinky léků a hlavní lékové interakce
- popsat základní léčbu vybraných onemocnění
- vyjmenovat základy managementu ve farmakoterapii
- poučit klienta o způsobu užití a dodržování účelné farmakoterapie
- vyjmenovat zásady bezpečného skladování, manipulace s léky a bezpečného podávání léků - Osnova
- Obsahové zaměření přednášek:
- Základy klinické farmakologie a farmakoterapie (lékopis, pojem léku, názvosloví, farmakokinetika, legislativa, předpisy). Přehled anatomicko-terapeuticko-chemických skupin
- Léčiva používaná k terapii nemocí gastrointestinálního ústrojí (antacida, antiulcerosa, acida, spasmolytika, laxativa, antidiarotika, pankreatické a proteolytické enzymy, hepatoprotektiva)
- Léčiva používaná k terapii kardiovaskulárního systému (vasodilatancia, antihypertenziva, betablokátory, diuretika, kardiotonika, sympatomimetika, antiarytmika, antikoagulancia, antiagregancia, hemostatika a krevní produkty, enofarmaka)
- Léčiva používaná k terapii nemocí respiračního systému (antiastmatika, dechová stimulancia a surfaktanty, antitusika)
- Léčiva používaná k terapii nemocí centrální nervové soustavy (antiepileptika, antiparkinsonika, myorelaxancia, psychofarmaka, antimigrenika, analgetika)
- Léčiva používaná k terapii infekčních a parazitálních nemocí (antibakteriální léčba, antifungální léčba, antivirová léčba, antiparazitální léčba)
- Léčiva používaná k terapii nemocí endokrinního systému (antidiabetika, kortikosteroidy, mužské a ženské pohlavní hormony, hypotalamo-hypofysární hormony, minerály, agonisté dopaminu)
- Léčiva používaná v terapii nemocí močo-pohlavního systému (kontraceptiva, léčiva urologická)
- Léčiva používaná k terapii nádorových onemocnění (chemoterapeutika, imunosupresiva)
- Léčiva používaná k terapii nemocí krevního systému (léčiva používaná k terapii anémie, leukémie)
- Parenterální, perorální a enterální výživa. Minerály, vitamíny, stopové prvky
- Antirevmatika
- Léčiva užívaná v anesteziologii (léčiva užívaná v premedikaci, lokální a celková anestetika, opoidy, anxyolytika, neuroleptika, antiemetika, antidota)
- Základní informace o terapii intoxikací (intoxikace: digoxin, ethanol a methanol, analgetika, opoidy, sedativa, stimulancia, pesticidy, houby, insekticida). Terapie uštknutí hady a bodnutí hmyzem
- Obsahové zaměření přednášek:
- Literatura
- povinná literatura
- STAŇKOVÁ, B. a L. VÁVROVÁ. Farmakologie. Studijní materiál - e-learningová opora, zpracováno v rámci projektu Inovace studijního programu Ošetřovatelství a specializace ve zdravotnictví, CZ.1.07/2.2.00/28.0004. 2014. Dostupné na: www.vszdrav.cz/sharepoin
- KNOR, J. a J. MÁLEK. Farmakoterapie urgentních stavů. Praha: Maxdrof, 2014. ISBN 978-80-7345-386-2. info
- FAIT, T., M. ZIKÁN a J. MAŠATA. Moderní farmakoterapie v gynekologii a porodnictví. Racionální volba účinné a bezpečné medikace. Praha: Maxdorf, 2014. ISBN 978-80-7345-403-6. info
- VACHEK, J., V. TESAŘ, O. ZAKIYANOV a K. MAXOVÁ. Farmakoterapie v těhotenství a při kojení. Průvodce pro každodenní praxi. Praha: Maxdorf, 2013. ISBN 978-80-7345-333-6. info
- LÜLLMANN, H., K. MOHR a L. HEIN. Barevný atlas farmakologie. Praha: Grada, 2012. Překlad 4. anglického, zcela přeprac. a rozš.vyd. ISBN 978-80-247-3908-3. info
- BENO, P., M. ŠRAMKA a P. VIŠŇOVSKY. Základy farmakológie pre nelekárske zdravotnícke odbory. 1. vyd. Bratislava: Samosato, 2012. ISBN 978-80-89464-09-8. info
- PERLÍK, F. Základy farmakologie. 2. přeprac. a dopl. vyd. Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-759-2. info
- doporučená literatura
- PERLÍK, F. Základy klinické farmakologie. Praha: Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-528-4. info
- MARTÍNKOVÁ, J. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. 1.: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-1356-4. info
- GROFOVÁ, Z. Nutriční podpora. 1. vyd. Praha: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-1868-2. info
- LINCOVÁ, D. a H. FARGHALI. Základní a aplikovaná farmakologie. Praha: Galén, 2007. ISBN 978-80-7262-373-0. info
- Výukové metody
- Výuka u kombinované formy je kombinací účasti na výuce a samostudia. Probíhá formou přednášek, cvičení, samostudia a konzultací. Cvičení a přednášky probíhají v blocích, u kombinované formy je výuka soustředěna především do pátků a sobot a rozložena je do celého semestru. Samostudiem si studenti osvojují značnou část obsahové náplně modulů, která koresponduje s obsahem vzdělávání uvedeným ve studijním plánu. Ten jim je předkládán v podobě studijních opor. Tyto studijní opory jsou připraveny vyučujícími pro každý modul jako strukturovaný text, audio nebo videonahrávky, obsahující kromě nezbytného studijního obsahu i prvky vnější a vnitřní zpětné vazby. Konzultace je možná emailem nebo po dohodě s vyučujícím. Na konzultace slouží k ujasnění nejasností a problémů, na které studenti při studiu narazí.
- Metody hodnocení
- Kontrola získaných znalostí probíhá formou testovacích otázek. Na webovém portálu SharePoint student vypracuje testy - testové otázky za jednotlivými kapitolami. Úspěšnost musí být alespoň 70 % pro jednotlivý test. Testy lze vypracovávat opakovaně. Při opakovaném spuštění se mění otázky a zaznamenává se ve výpise testů další pokus a jeho výsledek. Po úspěšném vypracování jednotlivých testů vypracuje student souhrnný test, který je náhodně vygenerován ze složky, která obsahuje minimálně 250 otázek. Úspěšnost souhrnného testu musí být alespoň 60 %. Vyučující na webovém portále SharePoint v části Testy ve složce Výsledky testů zkontroluje vypracování jednotlivých testů a výsledky testů.
Studenti dále řeší zadané úkoly, např. prezentace nebo seminární práce, které jsou hodnoceny a kontrolovány vyučujícím a jsou také součástí portfolia studenta. Portfolio je předkládáno při SZZK jako doklad o aktivním naplnění samostudia. - Informace učitele
- Předmět je koncipován jako teoretický. Skládá se z farmakokinetiky a farmakodynamiky. Seznamuje studenty se skupinami léčivých přípravků, jejich formami a zásadami podávaní. Poskytuje informace o interakci léčivých přípravků a lidského organismu.
- Rozsah individuální práce studentů je 8 hodin
Doporučený ročník a semestr: 2. ročník (ZS)
Obsahové zaměření individuální práce studentů:
1. Léčiva používaná k terapii nemocí gastrointestinálního ústrojí (antacida, antiulcerosa, acida, spasmolytika, laxativa, antidiarotika, pankreatické a proteolytické enzymy, hepatoprotektiva)
2. Léčiva používaná k terapii kardiovaskulárního systému (vasodilatancia, antihypertenziva, betablokátory, diuretika, kardiotonika, sympatomimetika, antiarytmika, antikoagulancia, antiagregancia, hemostatika a krevní produkty, venofarmaka, léčiva používaná k terapii anémie, leukémie)
3. Léčiva používaná k terapii nemocí respiračního systému (antiastmatika, dechová stimulancia a surfaktanty, antitusika)
4. Léčiva používaná k terapii nemocí centrální nervové soustavy (antiepileptika, antiparkinsonika, myorelaxancia, psychofarmaka, antimigrenika, analgetika)
5. Léčiva používaná k terapii infekčních a parazitálních nemocí (antibakteriální léčba, antifungální léčba, antivirová léčba, antiparazitální léčba)
6. Léčiva používaná k terapii nemocí endokrinního systému (antidiabetika, kortikosteroidy, mužské a ženské pohlavní hormony, hypotalamo-hypofysární hormony, minerály, agonisté dopaminu)
7. Léčiva používaná v terapii nemocí močo-pohlavního systému (kontrazeptiva, léčiva urologická)
8. Léčiva používaná k terapii nádorových onemocnění (chemoterapeutika, imunosupresiva) - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2019, nejnovější)
- Permalink: https://is.vszdrav.cz/predmet/vsz/zima2019/ZZFAT1806