Osetrovatelska_pece_ve_stomatologii

4.1 Záchovná stomatologie

4.1 Záchovná stomatologie
 
 
Kariologie – se zabývá terapií kazivých lézí, která většinou spočívá v odstranění veškerých kazivých hmot v dané lokalizaci. Preparace se provádí rotačním nástrojem ve vrtačce nebo ručně exkavátorem. Kavita musí být preparací připravena tak, aby mohl být aplikován výplňový materiál (amalgám, fotokompozita, skloinomerní cement atd.) a byla zajištěna retence a rezistence výplně. Výplňová hmota nesmí být závadná.
 
Endodoncie – v případě onemocnění zubní dřeně, které je nejčastěji způsobeno přestupem bakterií ze zubního kazu nebo otevřením dřeně při úrazech, je nutná trepanace zubu, odstranění zubní dřeně až po konec kořenových kanálků a v konečné fázi jejich zaplnění speciálním výplňovým materiálem (guttepercha v kombinaci s pastou - sealerem). Výsledkem ošetření je zub bez vitální dřeně, který ovšem můžeme po konzervativním či protetickém ošetření plnohodnotně ponechat v dutině ústní.
 
Paradontologie – léčí zánětlivá onemocnění postihující všechny tkáně parodontu. Základním terapeutickým výkonem je redukce plaku v dutině ústní a zlepšení hygienického režimu pacienta. Terapie zahrnuje komplexní plán, kterým musí projít každý pacient. Jedná se v první fázi o iniciální terapii, kde je již zmíněná hygienická fáze, na níž navazuje odstranění zubního kamene pomocí kyret a ultrazvuku
a ošetření povrchu kořenů a chobotů. Pokud není patologický stav vyléčen a pacient dodržuje perfektní hygienu, můžeme přistoupit k chirurgické terapii – terapeutická (lalokové operace), estetická (gingivoplastika, krytí obnažených krčků), preventivní (frenulektomie, frenulotomie).