Komunitní péče

1.3 Komunitní sestra

1.3 Komunitní sestra
  
 
- Komunitní sestra je nelékařský zdravotnický pracovník se specializovanou způsobilostí.
- Komunitní sestra poskytuje, organizuje a metodicky řídí ošetřovatelskou péči.
- Komunitní sestra se podílí na preventivní, léčebné, diagnostické, rehabilitační, neodkladné nebo dispenzární péči o jednotlivce a skupiny osob ve vlastním prostředí.
 
Vzdělání komunitních sester
získání odborné způsobilosti oboru všeobecná sestra
- specializační vzdělávání v oboru komunitní sestra
- magisterský studijní program (ČECHOVÁ, 2010)
 
Náplň práce komunitní sestry
Sestra v komunitní péči poskytuje péči celé komunitě v primární, sekundární a terciární prevenci. Komunitní sestra při své práci vychází ze znalosti potřeb, které souvisejí se zdravím, ale i rizik, které komunitu ohrožují. Komunitní sestra poznává a vyhodnocuje sociální, kulturní, ekonomické a ekologické podmínky komunity.  (KARNETOVÁ, 2012).
Komunitní sestry potkáváme nejčastěji v agenturách domácí zdravotní péče, ale patří jim daleko širší záběr aktivit. Má spolupracovat s praktickými lékaři, sociálními pracovníky, krajskými úřady, institucemi obcí, různými společnostmi a organizacemi. (ČECHOVÁ, 2010)
 
Úloha komunitních sester
- vystupovat jako zprostředkovatel zdravotní a ošetřovatelské péče pro členy komunity, zejména pro zranitelné skupiny, např. členové minoritních skupin a jejich rodiny (zástupci různých etnik, osoby se zdravotním postižením, senioři atd.)  
- edukace jedince a komunity
- případový management
- sběr dat a výzkum
- koordinace péče mezi provozovateli
- poskytování specifických intervencí ošetřovatelské péče (JAROŠOVÁ, 2007)
 
Americká asociace sester (ANA) definuje standardy ošetřovatelství v komunitě:
- Sestra při rozhodování v praxi uplatňuje teoretické vědomosti.
- Sestra systematicky sbírá ucelené a přesné údaje.
- Sestra analyzuje zjištěné údaje o komunitě, rodině a jednotlivci a ty determinují ošetřovatelské diagnózy.
- Pro všechny úrovně prevence sestra připraví plány, které specificky určují ošetřovatelské aktivity a jsou individuálně zaměřené na potřeby klienta.
Sestra plní plán, který ochraňuje, udržuje a obnovuje zdraví, předchází nemocem a stará se o rehabilitaci.
- Sestra zaznamenává reakce komunity, rodiny a jednotlivců nebo intervence a opatření, které zlepšily zdravotní stav, vedly ke splnění určených cílů a podle toho reviduje databázi, diagnózy a plány.
- Sestra se účastí setkání s kolegy, porovnává s nimi své názory, aby se ujistila o rozvoji kvality ošetřovatelské péče. Sestra přebírá zodpovědnost za rozvoj profese, podporuje profesionální růst ostatních.
- Sestra spolupracuje s ostatními (kteří vykonávají péči o zdraví, s profesionály a reprezentanty komunity) na plánování, uskutečňování a zpětné revizi programu pro komunitní zdraví.
- Sestra přispívá k rozvoji teorie a praxe komunitního ošetřovatelství prostřednictvím výzkumu. (HANZLÍKOVÁ, 2007, s. 36).     
 
Požadavky na komunitní sestru:
- způsobilost k analyzování a řešení problémů
- výborné jednání s lidmi (každý pacient vyžaduje individuální přístup)
- organizování a plánování práce
- rozhodnost
- způsobilost k zacházení s informacemi
- spolupráce v týmu
- preciznost, přesnost, odpovědnost
 
Kromě těchto požadavků by komunitní sestra měla splňovat celou řadu dalších vlastností (koncentrace pozornosti, dlouhodobá paměť, přizpůsobivost, sebeovládání, odolnost vůči zátěži, pohotovost vystupování, schopnost sociálního kontaktu). (ČECHOVÁ, 2010)