Komunitní péče

8.2 Diagnostika zdraví komunity

8.2 Diagnostika zdraví komunity
 
  
 
Diagnostika je analyticko-systematický proces vedoucí k vytvoření ošetřovatelské diagnózy. Devátá národní konference o klasifikaci ošetřovatelských diagnóz v roce 1990 definovala ošetřovatelskou diagnózu jako klinický závěr o odpovědích jednotlivce, rodiny či komunity na skutečné nebo potenciální problémy či životní proces. (BÁRTLOVÁ, 2010, s. 21)
 
Každý zjištěný problém musí být definován jako ošetřovatelská diagnóza, která se vztahuje ke zdraví komunity.  Ošetřovatelská diagnóza je zapsaná podle formuláře PES (Problém – Etiologie – Symptomy). Proces tvorby diagnóz je důležitým krokem pro plánování. Při plánování jsou diagnózy analyzovány, sestaveny podle priority a jsou identifikovány intervence.
 
Ošetřovatelské diagnózy sestavované vzhledem ke komunitě obsahují:
- riziko – zdravotní problém nebo riziko komunity
- uvnitř (mezi) – specifikuje komunitu nebo klienta, s nímž sestra pracuje
- ve vztahu k – popisuje charakteristiku komunity – motivace, znalosti, dovednosti komunity a její okolí (fyzická, kulturní, psychosociální, politická charakteristika komunity). (JAROŠOVÁ, 2007, s. 45)
 
Komunitní ošetřovatelské diagnózy popisují úroveň komunity, která odpovídá aktuálním a potenciálním onemocněním a životním procesům. (JAROŠOVÁ, 2007)