Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

2.2 Charakter a specifika práce sestry na oddělení

2.2 Charakter a specifika práce sestry na oddělení
 
 
Léčebná péče je poskytovaná na odborných kožních odděleních, v soukromých zdravotnických zařízeních, lázeňských zařízeních a v ústavech lékařské kosmetiky. Některá zařízení se specializují na léčení určitých typů onemocnění. Lůžková oddělení mají kromě pokojů pro nemocné, určené speciální místnosti pro aplikaci léků na kůži. Jsou zde prováděny převazy a ošetřování kůže. Sestra při ošetření v dermatovenerologii musí mít znalosti o anatomii a fyziologii kůže a o onemocnění kůže. Musí si být vědoma rizik, která jsou s prací spojená. Proto musí dodržovat všechna preventivní opatření, a to nejenom tam, kde hrozí riziko infekce. Používá ochranné pomůcky (rukavice, ústenku, ochranný oděv). Dodržuje přísné hygienické opatření při ošetření pacienta. Hygienické opatření musí také dodržovat pacient s kožním onemocněním, k základnímu poučení nemocného je dodržování přísných hygienických návyků, pečlivě otíraní kůže, hlavně pak v místech, kde se dotýkají dvě kožní plochy. Vybavení koupelen by mělo být upraveno tak, aby byla snadno udržovatelná v čistotě. Prádlo pacienta by mělo být práno odděleně z důvodů estetických a preventivních.
 
Jednou z hlavních povinností sestry je vždy pojímat nemocného jako celek – bio-psycho-sociální bytost. Sestra má další výraznou roli pomoci nemocnému v dodržování diety, je naši povinností nemocného přesvědčit o naprosté nutnosti dodržování určitých dietních nařízení.
 
Sestra by neměla být nadřazená, nepřístupná, nedůsledná, popudlivá, vzteklá vůči pacientovi, svou práci by měla vykonávat s patřičným odstupem, kterým si zachová respekt, s důrazem na důslednost v dodržování podmínek léčby. Je potřebné pacienta povzbuzovat a vysvětlovat v čem vyšetřovací metoda spočívá, čím mnohdy pacientovi jeho úděl ulehčí.