Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

4.2 Vnitřní terapie

4.2 Vnitřní terapie
 
 
Mezi Vnitřní terapie patří farmakoterapie, diet terapie, terapie klimatická a lázeňská. Aplikační formy léků jsou nejčastější tabletové, injekční, infuzní a zřídka v čípcích. Interní léčení kožních nemocí se způsobem aplikace neliší od léčení v jiných oborech, některé skupiny léčiv stojí v popředí důležitosti, jsou to: chemoterapeutiká, ATB, cytostatiká, imunosupresíva, antihistaminika, antikoagulancia, vazodilatancia, sedativa, sympatikomimetika, psychofarmaka, popudové léky, organo-preparáty.
 
Léčba dietou má vliv na průběh choroby. Poučení pacienta o dietním systému. Určení diety dle onemocnění a rozpisu diety. U některých dermatóz zakazujeme určité složky potravin, např. u hnisavých projevů kůže – akné, furunkulóza – doporučujeme omezit tuky a škroby. 
Nedoporučují se: pikantní jídla, citrusové ovoce, některé druhy zeleniny - rajčata, zelí, česnek, omezují se sladkosti – čokoláda, kakao, ořechy.
 
Lázeňská léčba je doplňkovou léčbou, určená pro chronické a recidivující dermatózy. Léčbu v rámci lázeňského pobytu doplňuje pití lázeňských léčivých vod, které upravují střevní metabolizmus a vodní hospodářství.
 
Klimatická léčba – probíhá v poloze s dostatečnou vlhkostí vzduchu a bezprašném ovzduší, pomáhá hlavně u atopického ekzému, psoriázy.
Zvláštní forma klimatické terapie je – speleoterapie - podzemní jeskyně – terapie je vhodná pro atopiky.
 
Přímořská léčba – je vysoce účinná, ale vzhledem k tomu, že neřeší odstranění příčiny choroby je výsledek přechodný. Pobyt u moře si nemocní hradí sami, výsledky jsou různé, každý postižený má jiné zkušenosti, a proto každému pacientovi nelze doporučit speciální místo, kde by se mohl léčit.