Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

6.1.1 Onemocnění kůže z mechanického vlivu

6.1.1 Onemocnění kůže z mechanického vlivu
 
 
Drobné oděrky a ranky kůže – mohou být vstupní bránou infekcí (např. pyodermie, erysipel, tetanus). Ošetření: očistění peroxidem vodíku, potření jodovou, Ajatinovou, nebo Septonexovou tinkturou, Akutolem. Při ošetřování je třeba pamatovat na možnou alergii na dezinfekční prostředky. Větší rány patří do péče chirurga a při první pomoci se pouze kryjí sterilním obvazem.
 
Traumatická bula – kožní poškození s tvorbou puchýřů. Na nohou vznikají nejčastěji z těsné nebo z volné obuvi a shrnuté ponožky, na rukou z náhle vykonané těžší práce bez předchozí pozvolné adaptace. Ošetření: puchýř a jeho okolí potřeme jodovou tinkturou, puchýř propíchneme sterilní jehlou a vypustíme jeho obsah, pak přiložíme rychloobvaz nebo jen adhezívní náplast. (JIRÁSKOVÁ, 1994)
 
Mozol (otlak) – může druhotně zhnisat, u větších hyperkeratóz např. na patách vznikají hluboké bolestivé fisury. Diferenčně diagnosticky musíme odlišit na nohou clavus a verrucae plantares. Lokalizace profesionálních mozolů odpovídá vždy vykonávané práci (např. ve dlani u pracovníků s lopatou, pilou, od hudebních nástrojů na rtech).
 
Obr. č 4 Mozol (otlak)
  
 
Kuří oko (clavus) je ztluštění kůže zvláštního uspořádání. Vzniká tlakem těsné a malé obuvi na kůži hřbetní části kloubů prstů nohou. Tlakem vyvolává zánětlivé změny na kloubním pouzdru a okolní vazivové tkáni. Působí výrazné bolesti. Vyskytuje se i mezi prsty a na chodidlech, vzácně i na rukou. Prevence: vhodná obuv, správné velikosti a tvaru. Pokud jsou příčinou kuřích ok, nebo mozolů kostní deformity, je vhodná léčba chirurgická – ortopedická. Léčba se provádí 20-40% kyselinou salicylovou ve vazelíně nebo v kolodiu, po napaření v horké koupeli se změkčená rohovina odstraňuje pedikérskými nástroji.
 
Obr. č. 5 Kuří oko (clavus)
  
 
Intertrigo (opruzení) je zánět způsobený třením styčným kožních ploch, vyskytuje se nejčastěji u otylých a silně se potících lidí. Intertrigo se vykytuje na vnitřní ploše stehen, perianálně, v axilách a pod prsy i v tříslech. Zároveň dochází i k maceraci potem. Živé červené zduřelé plochy pálí a svědí, mohou i mokvat a druhotně se infikovat koky nebo kvasinkami. Plenková dermatitida se často vyskytuje u kojenců. Prevence: prádlo jemné tkaniny, volný vzdušný oděv, Aviril – zásyp. Léčení: oplachování a koupele v roztoku hypermanganu, borové vody, Jarischův roztok, emulze, krémy, spreje, zásyp – ordinuje lékař.
 
Obr. č. 6 Intertrigo (opruzení)
  
 
Proleženina (dekubitus) vzniká z více příčin, které se někdy kombinují. Je to zánětlivá reakce až nekróza, způsobená tlakem a ischémií, téměř vždy za přispění trofických oběhových, nervových, metabolických a jiných poruch. Proleženiny vznikají u těžkých, většinou starších nemocných, kteří jsou delší dobu nehybně upoutaní na lůžko. Postižená místa jsou nejčastěji krajina křížová, hrboly kosti sedacích, trny obratlů, paty, kotníky, ramenní klouby. Dekubitus se projevuje na kůži silnou zánětlivou reakcí, která končí rozpadem tkáně různého rozsahu a hloubky. Prevence: stanovit ošetřovací plán činností, hygiena, úprava lůžka, polohování, rehabilitace. Léčení: speciální krytí určené právě pro ošetřování dekubitů. Léčbu dekubitu ordinuje lékař.
 
Obr. č. 7 Proleženina (dekubitus)
  
 
Neurotické škrábání a artefakty – jde o úmyslná sebepoškození u osob, které se snaží dosáhnout určitých materiálních výhod, nebo psychopatů. Poškozená místa lze snadno lokalizovat, jsou na dostupných místech. Léčba – spolupráce s psychiatrem.