Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

6.7 Onkologická onemocnění kůže

6.7 Onkologická onemocnění kůže
 
 
Významnou úlohu při vzniku kožních nádorů má chronické dráždění, působení slunečního světla. Kožní nádory patří nejčastějším novotvarům vůbec. Mnohé z kožních nádorů jsou maligní (melanom, spinocelulární karcinom) a jejich včasná diagnóza má velký význam pro prognózu pacienta. Sestra by měla znát základní rysy tak, aby mohla včas poradit pacientovi, a pacient by měl vyhledat pomoc lékaře.
 
Základní charakteristika (podleTrapla):
1. vzhled málo zánětlivých, obvykle tužších papul, uzlů nebo hrbolů,
2. vzhled nehojících se erozí a ulcerací,
3. útvary podobné granulacím, snadno krvácející,
4. nereagování na běžnou zevní léčbu,
5. většinou nepřítomnost subjektivních příznaků.
 
Přesnou diagnózu kožních nádorů je možné stanovit jen histologickým vyšetřením, které se se současným rozvojem imunologie, cytochemie, elektronové mikroskopie stává v některých případech složitou záležitosti. Mezi benigními a maligními nádory nelze vést zcela ostrou hranici. Na kůži se za benigní nádor považuje ohraničený, pohyblivý novotvar, který roste velmi pomalu nebo je stacionární, nemá sklon k rozpadu a nemá metastázy. Jeho histologická stavba se většinou neliší od tkáně, ze které vzešel. Za maligní nádor lze považovat nádor, který roste rychle, má sklon k rozpadu, krvácení, vznik vředů, strupů anebo útvarů podobných granulacím. Po odstranění mohou jak benigní, tak maligní nádory recidivovat. Prognóza nádoru: závisí na biologických vlastnostech, velikosti, včasnosti záchytu a účinnosti zákroku. Prevence kožních nádorů: Zahrnuje opatření depistážní, odstraňování prekanceróz, dispenzarizaci, povinné hlášení maligních kožních nádorů. Léčení: chirurgické, ionizující záření, aplikace lokálních cytostatik, imunoterapie určuje odborný lékař
.
Nádory dělíme: 1. Nádory epitelové – benigní nádory – verruca seborrhoica, verruca senilis.
2. Maligní nádory – carcinoma spinocellulare (spinaliom), Morbus Bowen, Morbus Paget (Pagetův karcinom), basaliom.
 
Basaliom, jde o nejčastější méně agresívní zhoubný novotvar. Může být lokálně silně destruktivní, může rozrušovat nejen kůži, ale i chrupavku, cévy a kosti, metastazuje zcela vzácně. Postihuje obvykle starší lidi, ojediněle mladší jedince, lokalizuje se hlavně na kůži, nejčastěji ve střední části obličeje.
 
Obr. č. 23 Basaliom
  
 
několik forem: uzlovitá forma – pomalu rostoucí tuhé, lesklé, hladké papuly. Jizvící forma – má vzhled plochého jizevnatého ložiska, s navalitým okrajem, zanechává za sebou povrchovou jizvou. Sklerodermiformní forma – se projevuje bělavými tuhými destičkami s lesklým atrofickým povrchem. Pigmentovaná forma – bazaliom s pigmentem, jsou hnědé až modročerné papuly nebo hrboly, které napodobují melanoblastom, mohou se rovněž rozpadnout ve vřed. Povrchová forma – na trupu, ostře ohraničená plocha, červenohnědá ložiska se stroupky a šupinkami, jejich vzniku předchází užívání arzénu průběh je zdlouhavý i mnohaletý, může vést k destrukcím a mutilacím, ale prognóza quoad vitam je většinou dobrá. Léčení chirurgická – totální excize, lokální – rentgenové ozáření, chemoterapie, kryoterapie.
 
3. Nádory adnexální – vycházejí z kožních žláz a folikulů. Jsou vzácné, převažně benigní.
4. Nádory mezenchymové – fibromy, hemangiom, granuloma pyogenicum, Kaposiho sarkom.
5. Lymfomy – (retikulózy, hemoblastózy), mycosis fungoides.
6. Nádory neuroektodermové – melanoma malignum, metastatické nádory v kůži.
 
Melanoma malignum je nejmalignější nádor kůže a jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Postihuje častěji ženy spíše v mladším věku, ale před pubertou je zcela ojedinělý. Umístěn může být kdekoliv na těle. Klinický projev je pigmentová skvrna charakteru pigmentového junkčního névu. Metastázy se propagují lymfatickou i krevní cestou. Diferenciální diagnóza – je důležité odlišit různé pigmentové névy, reakce kůže na mikroorganismy, při traumatech, nádorů z krevních cév (černý histiocytom). Prevence – rychlá návštěva u lékaře při nálezu podezřelého útvaru na kůži, včasné odstranění nádoru, velmi důležitá je ochrana před slunečním zářením, ochranné krémy. Rizikové skupiny – modroocí, kteří nepigmentují, rezavý. Léčení: prevence, včasná diagnostika, komise složená s dermatologa, onkologa, chirurga, radioterapeuta, imunologa.
 
Obr. č. 24 Melanoma malignum