Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

6.5 Kožní onemocnění vyvolané viry

6.5 Kožní onemocnění vyvolané viry
 
 
Z klinického hlediska dělíme kožní onemocnění vyvolané viry:
 
Virové bradavice: ploché, obyčejné, kondylomata, moluska
 
Varrucae(bradavice) jsou benigní novotvary způsobené virem bradavic ze skupiny papovavirů. Infekční agens se přenáší z člověka na člověka, autoinokulací, prostřednictvím předmětů (plantární bradavice z podlah při koupání), pohlavním stykem (condylomata acuminata). Inkubace je různá, od několika týdnů do několika měsíců.
 
Obr. č. 19 ploché bradavice
  
 
Ploché bradavice, postihují hlavně děti a mladší nemocné. Jsou to ploché, kruhovité, oválné papulky 2-4 mm v průměru, hladkého povrchu, barvy kůže nebo žlutohnědé, červené, v hustém nepravidelném výsevu. Léčení: ordinace odborným lékařem. Léčebně odolné onemocnění. Pokusit se o slupovací kůru s retinoidy nebo o kryoterapii, laseroterapii.
 
Obyčejné bradavice, zůstávají zanořené v kůži jako cvočkovité, kuřím okům podobné bradavice, jsou bolestivé. Na obličeji rostou do délky – prstovité bradavice. Postihuje častěji děti než dospělé. Léčení: tekutý dusík, salicylové náplastí, odstranění ostrou lžičkou po zmrazení kelénem či tekutým dusíkem s následným poleptáním báze lápisem, při odstranění mateřské veruky se ostatní často spontánně zhojí.
 
Ostrá kondylomata jedná se o bradavice vyvolané lidskými papilomaviry. Postihují mužský i ženský zevní genitál v místě vlhké zapářky a perianálni krajiny, rozmnožení podporuje nedostatečná hygiena, výtok, macerace. Léčení: fyzikálními metodami, kožní ordinace. Pokud jsou bradavice malé a ploché, lze bradavice obarvit 1% kyselinou octovou, nebo koagulace kyselinou trichloroctovou, rozsáhlé postižení elektrokauterizace: CO2, laser, kryoterapie.
 
Molluscum contagiosum šíří se z člověka na člověka, vyskytuje se častěji u dětí, na obličeji, krku, genitálu, v okolí řitního otvoru. Inkubační doba je týdny až měsíce. Onemocnění je vyvolané virem příbuzným viru neštovic. Vyskytuje se izolovaně, nebo řídkém výsevu. Papuly jsou polokulovité, hladké, o velikosti špendlíkové hlavičky až hrachu, barvy normální kůže, žlutavé, růžové. Mohou druhotně hnisat a pokrýt se stroupky. Léčení: kryodestrukcí, odstranění ostrou lžičkou, kauterem, diatermokoagulací.
 
Puchýřnatá onemocnění: herpes simplex a herpes zoster
 
Herpes simplex – vyskytuje se na rtech, tváři, vchod nosní, genitál, hýždě. Provokujícím faktorem je horečnaté onemocnění, slunění, trauma, menstruace u ekzematiků. Ve formě primo infekce i recidiv, přenáší se kapénkovou infekcí nebo přímým stykem. Začíná jako živě červená plocha, palčivá nebo svědivá papula až ložisko. Hojí se několik dní, vznikne skupina drobných puchýřků s napnutou krytbou a záhy mléčně zkaleným obsahem, puchýřky splynou, prasknou, na vzniklé erozi zasychá tkáňový mok ve strupu, který odpadne a zanechá dočasně červenou skvrnu bez jizvy. Léčení: o léčbě rozhoduje ošetřující lékař. Lokální: v prodromálním stádiu- virostatika, jako aciklovir, idoxuridin. Ve stádiu puchýřků jsou účinné protizánětlivé vysušující prostředky, např. tekutý zinkový pudr, rivanol, nebo antiseptické či antibiotické tinktury. Při recidivách se doporučuje profylaktická léčba – viristatiky, např. valaciklovirem.)V těžkých případech je nutná hospitalizace.
 
Obr. č. 20 Herpes zoster
  
 
Herpes zoster je identický s virem varicely. Onemocnění může předcházet bolest v oblasti postiženého nervu či chřipce podobné potíže. Na kůži se objeví červená zduřelá ložiska a postupně puchýřky různého stáří s čirým obsahem. Puchýřky zasychají v krusty a během 2-3 týdnů bez jizev nebo s povrchovými depigmentovanými jizvami se kůže hojí, při těžším procesu hojení puchýřky nekrotizují a vzniklé příškvary se pomalu odlučují a hojí se jizvami. Nejčastějí je herpes zoster na hrudníku, pak v oblasti 1. větve trigeminu, v této lokalizaci je často postiženo i oko nebezpečným zánětem rohovky. Léčba: oftalmologem, odborným lékařem. Zevně se ošetřují projevy potíráním organickými barvivy, chlorofilovým gelem, později masti. B12, ATB, analgetika.
 
Virové zoonózy: stomatitis epidemica, hrboly dojičů
 
Noduli (tubera) mulgentium - infekční hrboly dojičů, jsou jednou z nejčastějších profesionálních zoonóz, postihuje nejčastěji dojičky krav, přenáší se přímým stykem kůže s nemocným vemenem nebo struky krav u krmičů skotu, veterinářů, řezníků se přenáší z nemocného dobytka. Léčení: antiseptické masti, koupel v hypermanganu.
 
Virové exantémy: plané neštovice, pravé neštovice, spalničky, zarděnky
 
Plané neštovice – varicella začíná červenými skvrnami velikosti čočky postupně se měnícími v papuly a puchýřky s centrální vkleslinou. Puchýřek zasychá v žlutavě hnědou krustu, výsev je postupný, na kůži vidíme různé stadia. Postihuje trup, obličej, genitál, zpravidla mírně svědí a bolí. Hojí se většinou bez jizev při druhotné infekci ojediněle jizvičkami.
 
Obr. č. 21 Neštovice