Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

3.1 Anamnéza

3.1 Anamnéza
 
 
Anamnéza rodinná - je nezbytná u genodermatóz. Výskyt podobných onemocnění u členů rodiny v předchozích generacích nás zajímá při výskytu névu, hemangiomů a při příznacích spadajících do atopického syndromu. Výskyt u ostatních členů rodiny nás zajímá u projevů psoriatických, při chorobách s poruchami metabolickými. Z genetického hlediska nás zajímá výskyt těchto onemocnění v genetické řadě vertikální nebo horizontální – dědičnost autosomálně dominantní nebo recesivní, nebo vázaná na chromozom X.
 
Anamnéza osobní - v předchorobí zjišťujeme všechny údaje o prodělaných chorobách od narození. Zjišťujeme začátek prvních projevů a dynamiku jejich dalšího vývoje – rozšiřování, období zhoršování a ústupu onemocnění. U malých dětí se ptáme na druh hraček, u větších dětí se ptáme na zájmovou činnost.
 
Anamnéza pracovní - se snaží objasnit nejen faktory a látky působící na kůži v zaměstnání, nýbrž i mimopracovní činnosti – chemizace práce v domácnosti, v mimořádné výdělečné nebo zájmové činnosti.
 
Anamnéza léková se projeví s užíváním některých léků – místních i celkových je velmi častá. Ptáme se podrobně, jaké léky pacient užíval, zda už někdy pozoroval po těchto lécích kožní nebo celkové vedlejší účinky. Nesnášenlivost léků výrazně označíme v chorobopise, v dekurzu, propouštěcí zprávě a v dokumentaci ošetřovatelského procesu.
 
Anamnéza alimentární – výživová týkající se závislosti požití některých jídel – včetně ovoce, na vznik nebo zhoršení chorobných kožních příznaků.