Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

3.3 Speciální diagnostika

3.3 Speciální diagnostika
 
 
Speciální diagnostika
Laboratorní vyšetření – pro diagnostiku je nutno podle povahy onemocnění realizovat některá vyšetření:
Biochemické vyšetření- AST, ALT, ASLO, urea, kreatinin, glykémie, žaludeční chemismus.
Hematologické vyšetření – krevní obraz + diferenciál, sedimentace.
Mikrobiologické vyšetření kultivace a citlivost mikrobů osídlujících nemocnou kůži nebo sídlících přímo v hnisavých procesech. Odběr materiálu pro kultivaci se provádí pomocí odběrového tamponu. Citlivost se určuje podle velikosti inhibičních růstových zón kolem filtračních papírků navlhčených různými antibiotiky a položených na kultivačních plotnách.
Mykologické vyšetření - zahrnuje vyšetření mikroskopické, kultivační nebo pomocí Woodovy lampy.
Mikroskopické vyšetřeníšupiny odlupující se v okrajích chorobných ložisek kůže, vyšetřují se v mikroskopu, před vyšetřením je nutné je změkčit v kapce 30% NaOH na podložním sklíčku. Asi po 30 minutách je keratin šupiny změkčen, stává se opticky transparentní a v mikroskopickém obraze je možno pozorovat nález plísňových vláken nebo světlolomných spor. Stejný postup je při vyšetřování postiženého vlasu nebo šupiny z nehtu.
Kultivační vyšetření se provádí na šikmém Sabouraudově agaru, kam se kladou odebrané šupiny kůže, nehtů a vlasy. Kultivace trvá 15 dní až 3 týdny. Kolonie vyrostlých plísní se odečítají podle vzhledu a mikroskopických znaků plísně.
 
Histologické a cytologické vyšetření 
Histologické vyšetření materiál se odebírá chirurgickou excizí. Odebraný materiál by měl obsahovat vrstvy kůže včetně podkoží. Pro bioptické vyšetření kůže není vhodná klínovitá excize průbojníky malých průměrů.
Cytologické vyšetření – cytologický nález v nátěru ze spodiny puchýře se nazývá Tzankovým testem (kryt se odstřihne nůžkami).
 
Alergologické testy
Epikutánní testy-náplasťové na kůži   se testují alergeny působící přecitlivělost přímým kontaktem s kůží. Test se přiloží na záda na dobu dvou dnů, testy se odečítají za dobu 24-48 hodin. Používá se nejčastěji sestava kožních alergenů působících na kůži, které jsou nejběžnější – terpentýn, chrom, kobalt, měď, nikl, benzín, prokain, formaldehyd, anilín, speciální testy pro vybrané alergeny – latex. 
Speciální náplasťové testy - jde o vybrané testy z určitého výrobního odvětví - např. průmysl - chemický, stavební, gumárenský. Testováním je možné před přijetím eliminovat jedince přecitlivělé na látky vyskytující se v příslušném pracovním odvětví. Při testování dojde odhalení alergie na daný alergen. Následuje odečtení lékařem a doporučení vhodné prevence, v případě potřeby nasazení nové či úprava stávající terapie.
Skarifikační testy – používají alergeny tekuté povahy - např. antibiotika, prokain, vaječní bílek. Alergen se nanese na volární stranu předloktí, kde se provede malá povrchová skarifikace se šikmo skloněným hrotem injekční jehly a vetře se kapka testované látky. Reakce se odečítá za 20-30 minut a za 24 hodin. Provádí se před intradermálními testy. Skarifikační test není vhodný před aplikací lokálních anestetik-ve stomatologii a chirurgii.
Intradermální testy – testují se v alergologické diagnostice. Provádí se aplikace alergenu intradermálně na předloktí, reakce se odečítá za 30 minut a za 48 až 72 hodin. Testují se všechny alergeny lékové, potravinové a test trichofytinový (plísňový) a tuberkulinový (Mantoux I a II). Při aplikaci intradermální je nutno mít u alergologického vyšetření k dispozici – protišokovou terapii – soupravu první pomoci při vzniku anafylaktického šoku, která obsahuje: ampulky adrenalinu, hydrokortizonu, efedrinu, pomůcky k intubaci a kyslík.
Perorální testy – se provádí pomocí léků nebo potravin podezřelých z alergizace. Sleduje se současně event. zhoršení kožních příznaků nebo projevy jejich přecitlivělosti na alergen (svědění, rýma, astmoidní obtíže atd.)
 
Funkční kožní zkoušky informují o současném funkčním stavu a reaktivitě kůže.
Dermografismus – zjišťuje se odpověď kožních cév na mechanický podnět (na kůži se provádí rýha tupým předmětem s hrotem a sleduje se, za jak dlouho se objeví zčervenání, nebo zblednutí. Dermografizmus červený - vytvoří se červená čára (normální typ), dermografizmus bílý - vytvoří se v důsledku vasokonstrikce – častý u atopického ekzému, dermografismus plastický – transsudační, znamená, že v důsledku úniku tekutiny z kapilár se vytvoří kopřivka v místě podráždění.
Tepelný a chladový test - zjišťuje reaktivitu kůže na teplo a chlad, při podezření na chladové a tepelné projevy se objeví kopřivka. Provádí se přiložením zkumavky naplněné ledem nebo teplou vodou na volární stranu předloktí po dobu 10 minut, po sejmutí vzniká v pozitivním případě kopřivkový pupen v místě kontaktu se zkumavkou.