Etika

9 Etické aspekty in vitro fertilizace a klonování


 
V současné době neplodnost trápí stále více mladých párů, kterým se nedaří po mnoho let počít dítě přirozenou cestou. Světová zdravotnická organizace považuje poruchu plodnosti za stav, ne za nemoc. V nejnovějším vydání Mezinárodní klasifikace je vedena jako diagnóza. Sterilita je nejen problém zdravotní, ale i sociální, protože bývá důvodem k rozpadu manželství.
 
Asistovanou reprodukcí se označuje jakýkoli medicínský zásah, napomáhající procesu lidského rozmnožování. Volba nejvhodnější metody záleží na určení správné diagnózy neplodnosti páru. V určitých situacích lze použít hormonální stimulaci vaječníků, popřípadě chirurgické zprůchodnění vejcovodů a k oplození po té může dojít přirozeným způsobem.
 
Ve světě existují tři pohledy na metody asistované reprodukce:
1.   Děti jsou degradací rodičovství.
2.   Asistovaná reprodukce je žádoucí, protože přirozená reprodukce je sexuální loterií a ruletou rodičovských chromozomů
3.   Reprodukce je žádoucí i bez asistence technologií, ale i přes to je potřebný vývoj metod pro neplodná manželství (STANISLAVOVÁ, L. 2010 ).
 
Umělé oplození (angl. artificial insemination), bývá někdy používáno jako synonymum AR, v užším slova smyslu znamená, že do těla ženy jsou uměle vpraveny spermie. Nejčastěji používanou metodou AR je oplození ve zkumavce neboli fertilizace in vitro – IVF. Ke spojení spermií dochází mimo tělo ženy. Vzniklé zygoty jsou v laboratoři kultivovány a embryo je následně zavedeno do dělohy ženy.
 
Fertilizace in vitro asistovaná reprodukce je velmi složitý léčebný proces. Skládá se z několika fází:
- Podávání léků, které stimulují růst vajíček ve vaječníku.
- Sledování účinku léků a přizpůsobení dávek.
- Načasování dozrání vajíček pomocí hormonu, který zajišťuje zrání vajíček v poslední fázi.
- Odběr vajíček z vaječníků a vyhledání v laboratoři.
- Přidání spermií k vajíčku.
- Výběr oplozených vajíček a kontrola růstu embryí.
- Přenos embryí do dělohy
 
Literatura:
Česko. 2011. Zákon č. 373 ze dne 6. listopadu 2011 o specifických zdravotních službách. In Sbírka zákonů České republiky. 2011, částka 131, s. 4802 - 4805 . Dostupný z: http://aplikacemvcr.cz/sbirka-zakonu/GetAll.aspx. ISSN 1211- 1244.
Kapitoly z lékařské etiky. [online]. [cit. 2013-07-05]. Dostupný z: .
Lékařství - Biotrin. [online]. [cit. 2013-07-05]. Dostupný z: http://www.biotrin.cz/czpages/inf051303g.htm‎.
ONDOK, J. P. Bioetika, biotechnologie a biomedicína. Praha: Nakladatelství Triton s.r.o., 2005. s. 137.
STANISLAVOVÁ, L. Etické problémy reprodukční medicíny. České Budějovice, 2010. 65. s. Bakalářská práce (Bc.). Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta. [cit. 2013-07-05]. Dostupný z: http://theses.cz/id/l6dbx5/downloadPraceContent_adipIdno_16239.txt.
ULékaře.cz Přejete si pomocí umělého oplodnění holčičku nebo chlapečka? [online]. 2013 [cit. 2013-06-25]. Dostupný z: http://www.ulekare.cz/clanek/prejete-si-pomoci-umeleho-oplodneni-holcicku-nebo-chlapecka-6341.