Mikrobiologie a imunologie

14.1 Nově se objevující viry

14.1 Nově se objevující viry
 
 
V populaci byly některé viry již dříve, ale nebyly poznány. Postupně docházelo k zavlečení nového viru a k jeho adaptaci na nové prostředí - řada zvířecích virů se adaptovala na člověka. Nově se objevující viry (Emerging viruses) představují pro lidstvo v posledních letech velkou hrozbu, kterou nesmíme opomíjet.
 
Jak vznikají nové infekce? Nové infekce vznikají několika následujícími způsoby:
- šířením virů ze starých ohnisek při změně životního stylu (Ebola, Lassa)
- adaptací zvířecího viru na člověka (HIV)
- vznikem nových mutant (chřipka, SARS)
- vznikem nových ohnisek viru (West Nile)
- reintrodukcí eliminovaného viru (Polio)
 
K hlavním příčinám šíření nových virů zcela určitě patří následující důvody:
- původně izolované oblasti se stávají přístupné
- většina nových virů pochází z oblasti tropických deštných pralesů
- moderní cestování zrychluje šíření virů
- velké aglomerace usnadňují šíření virů
 
Nově vzniklé viry mají řadu netypických vlastností a ve vztahu k lidskému organizmu vyvolávají závažné infekce.
 
Hantavirus Sin Nombre
Tento virus se objevil v roce 1993 v Novém Mexiku. Vyvolal horečnaté infekce s respiračním selháním. Virus je příbuzný řadě Hantavirů, nákaza má charakter přírodního ohniska, rezervoárem je zvířátko křečík běloocasý. Mezilidský přenos je možný, cirkulace viru v populaci bez rezervoárového zvířete není možná.
Od té doby se objevilo několik podobných virů s různou symptomatologií, které vyvolávaly pneumonie, kardiomyopatie.
 
Virus Ebola (Filoviridae)
První epidemie vypukla v roce 1976 (Demokratická republika Kongo, dříve Zair)), od té doby proběhla řada epidemií - 1995 Zair, 2004 Kongo. Pro infekci je typická hemoragická horečka, přenos je popisován úzkým kontaktem (ošetřování nemocných, úprava mrtvých, sexuální styk). Šíření se omezí již základními ochrannými pomůckami.
Rezervoárem jsou opice (zpracování masa ulovených nebo uhynulých opic).
 
Virus Marburg (Filoviridae)
Poprvé byl virus zaznamenán v roce 1967, byla to epidemie ošetřovatelů opic ve farmaceutické továrně Behring. Popisuje se jako první z hemoragických horeček způsobených čeledí Filoviridae. Infekce se přenáší kontaktem s opicemi nebo pacienty v inkubační době nebo nemocnými. Další záchyt byl v roce 2000 - Kongo, 2005 – Angola.
 
Viry Lassa, Machupo, Junin (Arenaviridae)
Rezervoárem jsou myšovití hlodavci. Hemoragické horečky způsobené výše uvedenými původci mají vysokou smrtnost. Lassa se poprvé vyskytla v roce 1969 v jižní Africe - smrtnost 10 %.
Hemoragická horečka Machupo byla diagnostikovaná v roce 1963 v Bolívii, horečka Junin v Argentině.
 
HIV 1 a HIV 2 (Retroviridae)
Je to virus adaptovaný z opic (SIV), nyní je možný jen interhumánní přenos. Cesta přenosu z opic na člověka ale není jasná.
 
Nipah virus, Hendra virus
Oba viry byly původci zoonóz. Objevovaly se pouze infekce chovatelů, nebyl zjištěn mezilidský přenos. Nipah je infekcí chovatelů prasat v Malajsii. Hendra se vyskytuje u chovatelů koní v Austrálii.
 
Virus SARS
Největší epidemický výskyt byl zaznamenán v letech 2002-2003. Začátek nákazy byl pravděpodobně v Číně. Původ etiologického agens je stále nejasný – jedná se o rekombinantní původ nebo zvířecí původ (netopýři). Jedná se o syndrom akutního respiračního selhání (severe/serious acute respiratory syndrome) způsobený koronavirem. Typická je vysoká nakažlivost. K šíření viru dochází respiračním i fekálně-orálním způsobem.
Virus byl exportován do řady zemí světa.  Přenos viru mimo Asii byl prokázán jen do Kanady. Nedokážeme odhadnout další osud viru. V posledních 2 letech se neobjevil žádný případ u člověka.
 
Virus West Nile
Virus West Nile je typický příklad viru, který se rozšířil mimo původní hranice.
Považujeme ho za původce lehkých i těžších meningoencefalitid - charakteristický je těžší průběh nemoci v novém terénu. Rezervoárem jsou ptáci, vektorem je komár (Culex). Prokázána byla celoroční perzistence viru v USA a Kanadě. Biotop viru se rozšiřuje.
 
Monkeypox virus
Nově objevenou infekcí je infekce způsobená Monkeypox virem. Epidemie infekce byla v USA v roce 2003. Virus byl importován z Afriky přes obchod s domácími mazlíčky, např. přes Gabunskou krysu. Virus se šířil i přes místní hlodavce (psouny). Problémem v diferenciální diagnostice je odlišení od neštovic.
 
Řada nových virů nezpůsobuje dramatické infekce.
Metapneumovirus je původce respiračních infekcí od lehkých až po těžké pneumonie. Virus patří mezi paramyxoviry, objeven byl až v roce 2000. Rutinní diagnostika začíná být dostupná v laboratořích. Mnoho tropických virů přenášených členovci způsobuje lehké nebo středně těžké infekce s téměř nulovou smrtností.
Rozšiřování nových infekcí není nové ani typické pro 20. a 21. století, mění se pouze rychlost šíření nových agens a také diagnostické možnosti, mezinárodní spolupráce a úroveň poznání. V posledních letech způsobily epidemie obávaná ptačí chřipka a prasečí chřipka.