Genetika

2 Genetická informace


2.4 Testovací otázky

 
 
Genetika je vědní obor, který studuje dědičnost a proměnlivost organismů. Dědičnost bývá nejčastěji definována jako schopnost organismů a jejich potomstva reagovat na stejné podmínky podobným způsobem. Proměnlivost je naproti tomu schopnost organismů lišit se od příbuzných jedinců téhož druhu.
 
Tento zdánlivý paradox je přirozený všem biologickým systémům. Jsou to totiž systémy živé a dynamické. Jako takové jsou nuceny reprodukovat se, protože jedinci nejsou nesmrtelní a vyznačují se biologickou životností, ohraničenou časovým intervalem. Proto musí mít zabezpečené reprodukční mechanismy, kterými zajistí svou kontinuitu v čase. Pokud se např. z mořského dna vynoří sopka a vytvoří nový ostrov, ten může "být" neměnný tisíc let. Na to, aby "byl" druh Homo sapiens na světě stejné časové období, potřebuje nepřerušovaný sled několika desítek generací.
 
S tvorbou biologických kopií to však není jednoduché. Živé soustavy na to používají chemické struktury, které se nazývají bioinformační makromolekuly. Při jejich funkci se může stát, že dojde ke vzniku a fixaci chyby v genetické informaci. Tehdy mluvíme o mutacích. Vzhledem k různorodosti vnějších podmínek se ukázalo, že různorodost (variabilita) je spíše prospěšná a napomáhá prožití druhu jako celku, ačkoli její existence z pohledu jednotlivce nemusí být vždy výhodná.