Genetika

7.2 Cytologická analýza

Cytologická analýza se využívá v cytogenetice. S pomocí optického (a někdy i fluorescenčního) mikroskopu se hodnotí počet chromosomů, jejich struktura a anomálie (obrázek 8).Chromosomy jsou pod světelným mikroskopem pozorovatelné pouze ve spiralizovaném stavu, ve kterém se nacházejí během buněčného dělení – mitózy (viz kapitola 4.1 Mitóza a meióza eukaryontních buněk).Nejčastějšími vzorky pro cytogenetickou analýzu pacientů jsou leukocyty v periferní krvi a plodová voda (při prenatální diagnostice), avšak lze zpracovat i jiné typy tkání (tumory apod.). Buňky ze získané vzorky se pomnoží kultivací a zastaví se v první části buněčného dělení - metafázi. Dosáhne se to s použitím tzv. mitotických jedů (např. kolchicin), které blokují funkci dělícího aparátu buňky, takže chromosomy zůstávají spiralizovány v její ekvatoriální rovině.Působením kombinací různých barviv a enzymů dochází k narušení povrchu spiralizovaných chromosomů a ke vzniku obrazců (proužků, angl. bands). Počet a uspořádání těchto proužků je pro jednotlivé chromosomy charakteristické a pomáhá diagnostikovat anomálie a poškození chromosomů.

Základním zpracováním chromosomů je G-proužkování (využívá aplikaci trypsinu a Giemsova barviva. Kromě toho známe R-proužkování, při kterém je obrazec vzniklých proužků reverzní (jakoby fotografický negativ) vůči G-proužkování. Při C-proužkování jsou velmi dobře pozorovatelné centromery chromozomů. Q-proužkování využívá chiakridin a při NOR-proužkování se chromosomy vizualizují s pomocí AgNO3.

Techniky proužkovaný chromozomů HRT (z angl. high resolution techniques) využívají zastavení dělení buněk před metafází (tzv. prometafáze, na rozhraní profáze a metafáze). Proto jsou chromosomy méně spiralizované, jsou delší, jemnější a lze pozorovat více pruhů (cca 800).

 
Obrázek 8 - Princip cytologické analýzy

Na obrázku 8 můžeme vidět karyotyp normální ženy. Počet, tvar a velikost chromosomů jsou pro každý druh konstantní. V tabulkách 5 a 6 je uvedeno třídění lidských chromosomů.
 
Tabulka 5 Rozdělení lidských chromosomů
Charakteristika
 
Skupina chromosomů
A
B
C
D
E
F
G
Autozomy
1 - 3
4 – 5
6 – 12
13 – 15
16 – 18
19 – 20
21- 22
Gonozomy
-
-
X
-
-
-
Y
Počet u muže
6
4
15
6
6
4
5
Počet u ženy
6
4
16
6
6
4
4
 
 
Tabulka 6 Charakteristika chromosomů podle velikosti a polohy centromery
Skupina chromosomů
Charakteristika
A
Velké metacentrické chromosomy (centromery víceméně uprostřed chromosomu, obě raménka chromosomu stejně dlouhé)
B
Velké submetacentrické chromosomy (centromery posunuta mimo střed chromosomu, vznik kratšího raménka „p“ a delšího raménka „q“)
C
Středně velké metacentrické chromosomy
D
Středně velké akrocentrické chromosomy (centromery poblíž konců chromosomů-telomer)
 
E
Malé submetacentrické chromosomy
F
Malé metacentrické chromosomy
G
Malé akrocentrické chromosomy
 
Uvedenými technikami je možné ověřit přítomnost chromosomálních i genomových mutací, o kterých bylo pojednáno v kapitole 5.1 Klasifikace mutací.