Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii

2.1 Anamnéza

2.1 Anamnéza
 
 
Anamnéza zaměření na identifikací projevů souvisejících se základním onemocněním. Zjistit u pacienta typ poruchy vidění – dalekozrakost, krátkozrakost, centrální nebo periferní porucha, dvojité vidění, barevné změny, citlivost na světlo, ztrácení zraku. Posoudit bolest – pálení, řezaní, svědění, vlhkost nebo suchost v oku, výskyt cizího tělesa v oku – projevuje se nauzea, vracení, úraz oka. Pozorovat zjevné změny na oku a zabezpečit požívaní vhodných pomůcek nemocnému. Je důležité edukace pacienta o hygienických návycích – péče o kontaktní čočky a brýle.
 
Životní styl: ekonomická a sociální situace rodiny, podmínky životního a pracovního prostředí, schopnost vykonávat aktivity denního života, výskyt závislostí, spirituální potřeby.
 
Psychologická anamnéza: související poškozením oka, soustřeďujeme se na onemocnění i příznaky, které mohou mít souvislost s očním postižením.
 
Rodinná anamnéza: zaměřit se na výskyt dědičných onemocnění (refrakčních chyb, glaukomu, katarakty, strabizmus, vrozené malformace) a jiných onemocnění, které ovlivňují současné onemocnění oka (diabetes mullitu, retinopatie, zlé hojení ran, hypertenze, krvácení, sklerotické změny na očním pozadí, trombózy, pooperační krvácení, alergické reakce, výskyt alkoholizmu, poškození zrakového nervu, reumatizmu, záněty, nádorové onemocnění, porucha imunity, onemocnění CNS ).
 
Osobní anamnéze: jaká onemocnění prodělal, případně jaké měl operace, jaké léky a kapky užíval nebo užívá. Vhodné je zjistit od kolika let dostal první brýle na čtení, případně brýle na dálku. Cíleně se tážeme, zda pacient neměl oko poraněné nebo oko nemocné, respektovaně opakování potíži, přítomnost bolesti a její posouzení, doba vzniku úrazu, čas a způsob poskytování první pomoci.