Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii

7.1 Ošetřovatelský proces u pacienta s onemocněním konjunktivitidy zánětu spojivek

7.1 Ošetřovatelský proces u pacienta s onemocněním konjunktivitidy zánětu spojivek
 
 
Zánět spojivek patří k nejčastějším očním chorobám, většinu z nich při dostatečné znalosti a zkušenostech může léčit i lékař – neoftalmolog. Spojivka je často vystavená různým škodlivým vlivům, jak infekcím, tak alergiím, mechanickým, chemickým a fyzikálním vlivům. Záněty spojivek při celkových chorobách. Proti škodlivinám působí samočistící mechanizmus slz, který škodlivinu odstraňuje, a proto je zásadní chybou při zánětu spojivek zavazovat nemocné oko. Zvýšením teploty pod obvazem se množí mikroorganizmy, rovněž samočistící schopnost slz je omezená.
 
Posouzení zdravotního stavu - nemocný pociťuje pálení, řezání, pocit cizího tělesa, které mění svoji polohu, pocit napětí kolem oka, při alergických zánětech má pocit silného svědění. Po spánku má zalepené oči sekretem, zejména u bakteriálních a chlamydiových zánětů, nebo sekret ulpívá ve vnitřním koutku. Sekrece vodnatá, hlenovitá i hlenu-hnisavá bývá u akutních zánětů i ve dne. U chronických zánětů bývají někdy značné subjektivní obtíže při nepatrném nálezu. Světloplachost a bolest znamenají též postižení rohovkového epitelu, který je vlastně pokračováním epitelu spojivkového, proto často onemocní současně. Prudké bolesti v oku nebo vystřelující do okolí oka nejsou nikdy příznaky zánětu spojivek, je nutno pátrat po dalším očním onemocnění.
 
Diagnostika – anamnéza, vyšetření v denním a fokálním světle, everze řasy, bio mikroskopické vyšetření, laboratorní vyšetření - KO, FW, bakteriologické vyšetření na K+C, alergologické vyšetření.
 
Rozdělení zánětu spojivek – infekční záněty: bakteriální, virové, chlamydiové plísňové, parazitární.
Terapie spočívá v odstraňování sekretu výplachu oka a aplikací dezinfekčních kapek, na noc je vhodné aplikovat mast, aby se oční štěrbina nezalepovala. U hnisavé sekrece je vhodné aplikovat antibiotika nebo sulfonamidy. Je vhodné dostatečně dbát na hygienu.
 
Alergické záněty - pylové, virální katar, atopické, lékové alergie, flyktenulózní.
Terapie je obtížná, spočívá v léčení základní choroby, aplikace kortikosteroidů.
Ošetřovatelské diagnózy podle NANDA Taxanómie II – diagnostická doména:
1. Porucha zrakového vnímaní - 00122
2. Riziko infekce - 00004
 
1. Intervence sestry - Zajisti dostatečnou bezpečnost pacienta, tiché a klidné prostředí. Monitoruj v pravidelných intervalech oko a jeho okolí. Zajisti dostatečnou bezpečnost pacienta před úrazem. Zhodnoť stav informovanosti pacienta. Zajisti tělesný a psychický klid.
 
2. Intervence sestry – Monitoruj oko a všímej si možných doprovodných projevů infekce. Dodržuj při ošetřování oka pravidla asepse. Informuj lékaře při podezření na vznik infekce. Sleduj tělesnou teplotu a proveď záznam do dokumentace. Dostatečně edukuj pacienta o možných komplikacích.