Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii

4.2 Choroby čočky

4.2 Choroby čočky
 
 
Choroby čočky – změny polohy čočky a poruchy průhlednosti, mohou být vrozené a získané.
 
Šedý zákal (cataracta) – na vznik působí faktory: fyzikální mechanická porucha pouzdra při perforačních poraněních (ionizující a neionizující záření, zásah bleskem, elektrickým proudem vysokého napětí a osmotické změny v komorovém moku).
 
Chemické – změny pH při zánětech - duhovky, poleptání oka, působením různých cytotoxických jedů, organických rozpouštědel, ale i endokrinní vlivy – diabetes, změna metabolismu vápníku při tetanii parathyreopriva.
Katarakta - vrozená má stacionární charakter, je vyvolaná poškozením plodu v prvních týdnech těhotenství, (např. u matky po překonání některých infekčních onemocnění např. rubeoly).
Katarakta získaná – vzniká na základě věkových faktorů, způsobená degenerativními změnami z biologického stárnutí čočky – senilní katarakta (cataracta senilis 55-60 r., ale i později).
 
Traumatická katarakta – úraz oka, kdy došlo k porušení čočkového pouzdra, rozvíjí se v průběhu několika hodin a dní po poranění, čočka silněji nabobtná a rychleji se zkalí.
Terapie – je chirurgická – spočívá v odstranění zkalené čočky a jejím nahrazení umělou čočkou. U traumatické katarakty je zákrok indikován co nejdříve obnovit binokulární vidění i za stavu, kdy vizus neklesl na hraniční hodnotu. Minimalizuje se komplikace a zkracuje se léčebná doba. Nejúčinnější je implantace nitrooční čočky. V pooperačním období se podávají antibiotikové kapky a kortikosteroidy, dle ordinace lékaře.
 
Zelený zákal – glaukom – vysoký nitrooční tlak (hranice normálního tlaku je 22 torrů), který vede k zániku nervových vláken na sítnici a ke ztrátě vidění. Nitrooční tlak se zvyšuje, pokud dojde k poruše rovnováhy mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny.
Terapie – konzervativně se podávají miotika, glaukom nelze vyléčit, pouze zastavit jeho postup. Pokud konzervativní terapie nepomáhá, onemocnění glaukomem lze řešit laserovým zákrokem nebo operativně.