Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii

4.4 Choroby sítnice

4.4 Choroby sítnice
 
 
Choroby sítnice - patří sem onemocnění – zánětlivé, oběhové poruchy sítnice degenerace, odchlípení, nádory. 
 
Retinitis - záněty sliznice, vznikají při septikémii zanesením infekčního materiálu do větví a. centralis retinae. Příčinou bývají: endokarditida, sepse, fokální infekce. Příznaky i prognóza jsou závislé na virulenci baktérií, na rozsahu postižení sítnice, na odolnosti nemocného a na účinnosti terapie – ATB.
 
Retinopatie jsou patologické změny sítnice a jejich cév, které vznikají v souvislosti s celkovými chorobami, nejčastěji s arteriosklerózou, hypertenzní chorobou a u diabetes mellitus.
Retinopathia arteriosklerotica - vazivová a hyalinní degenerace cévní stěny, má za následek zúžení průsvitu cévy a zhoršení cévního zásobení sítnice, výsledkem je snížení zrakových funkcí.
Retinopathia hypertonica jsou změny na cévách a na očním pozadí u hypertenzní choroby, které se dělí na čtyři stupně.
Retinopathia při krevních chorobách se vyskytuje při perniciózní anémii, při sekundární anémii, při chloróze, leukémii, polycytémii, agranulocitóze.
Retinopathia diabetica -záleží na kompenzaci glykémie a vyvíjejících se změnách:
prvního typu – nevyžaduje zákrok, nutné kontroly, riziko oslepnutí je nízké,
druhého typu – preproliferativní diabetická retinopatie, změny jsou na cévách a sítnici, ošetření sítnice vyžaduje laser,
třetího typu – proliferatívní diabetická retinopatie – ztráta vidění, slepota, toto stádium již nelze ovlivnit, jsou nutné časté kontroly.
Terapie – jde o léčbu symptomatickou – spočívá především v normalizaci základní choroby.
 
Degenerace sítnice - sem řadíme onemocnění sítnice nezánětlivého původu a různého klinického obrazu, kterým je společné primární poškození nervových elementů sítnice, vztah k dědičnosti, oboustranném výskytu a progresi choroby.
Pigmentová degenerace sítnice je vrozené dědičné onemocnění, objevuje se v období puberty, začíná šeroslepost, zužuje se zorné pole, končí slepotou. Dosud není žádná účinná terapie.
 
Odchlípení sítnice – amotio retiae vzniká v souvislosti s degenerativními změnami sítnice, ale i dalších tkání oka – sklivce, cévnatky a bělimy. Rozlišujeme primární a sekundární odchlípení sítnice.
Primární odchlípení sítnice začíná vytvořením trhliny sítnice a pigmentová vrstva sítnice zůstává přiložená k cévnatce a ostatní vrstvy se od ní oddálí vznikající sub retinální tekutinou. Onemocnění postihuje osoby středního a staršího věku. Terapie je chirurgická – elektrodiaterie, foto koagulace, laser, kryopexe.
Sekundární odchlípení sítnice jsou: úrazy – přímé – perforace poranění oka, kontuze oka, nepřímé poranění – otřesy hlavy, nadměrná tělesná námaha. Extrakce katarakty, záněty očních tkání a záněty okolí oka, toxaemia gravidárum, nádory cévnatky a sítnice, cysty sítnice.
 
Nádory sítnice nejsou častým onemocněním, řadíme k nim – retinální cystu, retinoblastom, pseudogliom.