Verejne_zdravotnictvi

5.1 Akční programy Společenství v oblasti veřejného zdraví

5.1 Akční programy Společenství v oblasti veřejného zdraví
 
 
Akční programy představují hlavní finanční nástroj pro realizaci cílů Evropského společenství v oblasti veřejného zdraví. Jsou financovány přímo z rozpočtu EU. Mají vést ke zlepšení ochrany zdraví občanů, podpoře zdravého životního stylu a šíření informací o zdraví a zdravém životním stylu, mají zlepšit přístup občanů ke kvalitnější zdravotnické péči, zajistit ochranu občanů EU před zdravotními hrozbami a pomoci vybudovat efektivní, inovativní a udržitelné zdravotnické systémy.
 
První akční program Společenství v oblasti veřejného zdraví byl přijat pro období 2003–2008 s cílem doplnit opatření členských států na ochranu a zlepšení veřejného zdraví. Program se zaměřoval na 3 cíle:
- informovanost o zdraví
- ohrožení zdraví
- zdravotní faktory
 
První program v oblasti veřejného zdraví podpořil 352 projektů, na něž Společenství přispělo částkou 231,7 milionů EUR.
 
Druhý akční program Společenství v oblasti veřejného zdraví pro období 2008–2013 navazoval na 1. akční program Společenství v oblasti veřejného zdraví. Program se zaměřoval na podobné cíle a činnosti jako první akční program, avšak se sníženým rozpočtem (53,7 milionů EUR namísto 59 milionů EUR ročně).
 
Třetí víceletý program činnosti EU v oblasti zdraví na období 2014–2020 navazuje na 2. akční program Společenství v oblasti veřejného zdraví, který byl realizován v období 2008-2013.
Navrhovaná alokace finančních prostředků pro 3. akční program v oblasti zdraví, tedy na období 2014–2020, činí 449 milionů euro. Do Programu se mohou, podle druhu finančního mechanismu, zapojit organizace a instituce veřejného sektoru, nevládní organizace, univerzity a výzkumné ústavy a také soukromé společnosti. Granty se dle návrhu Programu budou udělovat na provoz nevládních organizací a specializovaných sítí, na společné akce členských států a Evropské komise, na projekty s nadnárodním dopadem. V rámci Programu budou rovněž vypisované tendry na služby pokrývající aktivity typu: monitoring akcí a politik, vytváření studií, technická a vědecká asistence, sběr dat a tvorba databází apod.
 
Třetí akční program v oblasti zdraví je zaměřen na uskutečňování těchto cílů:
- Podpora zdraví občanů, prevence onemocnění a podpora příznivého životního prostředí pro zdraví a životní styl. V praxi to především znamená identifikaci, podporu a šíření postupů sloužících k efektivní prevenci před onemocněními stejně jako dalších opatření na podporu zdraví.
- Ochrana občanů před závažnými zdravotními hrozbami zvenčí pomocí identifikace a vývoje koherentních přístupů a podpory jejich implementace, které zajistí lepší koordinaci a připravenost v případě hrozících zdravotních hrozeb.
- Podpora budování kapacit veřejného zdraví a přispění k vybudování inovativních, efektivních a udržitelných systémů zdravotní péče. V praxi se jedná o identifikaci a vývoj nástrojů a mechanismů na unijní úrovni zaměřených na odstranění nedostatků v rámci lidských a finančních zdrojů a usnadnění dobrovolného zavádění inovativních metod do oblasti preventivních strategií a intervence veřejného zdraví.
- Usnadnění přístupu k lepší a bezpečnější zdravotní péči pro občany EU. Tohoto cíle se dosáhne pomocí zlepšení přístupu k lékařským službám a znalostem stejně jako k informacím nutným v rámci specifických zdravotních podmínek. Naplnění cíle dále zahrnuje podporu aplikace výzkumných výsledků a vývoj nástrojů ke zlepšení kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů, například zlepšení zdravotní gramotnosti.