Verejne_zdravotnictvi

6.1 Národní zdravotní politika

6.1 Národní zdravotní politika
 
 
Národní zdravotní politika je cílevědomá činnost státu a ostatních subjektů hospodářské a sociální politiky zaměřená na ochranu, podporu a obnovu zdraví. Zdravotní politika je vyjádřením zájmu státu a jeho občanů o zdraví pomocí politických prostředků. Cílem zdravotní politiky je zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva a náplní zdravotní politiky je ovlivňování determinant zdraví obyvatelstva, jejichž povaha, intenzita a dynamika se neustále mění. Zdravotní politika musí aktuálně reagovat na tyto změny a musí nalézt způsoby, jak edukací a intervencemi realizovanými v rámci výchovy ke zdraví ovlivnit působení těchto determinant na zdravotní stav obyvatelstva.
Vlastní podpora veřejného zdraví je v České republice realizována ve vzájemné spolupráci vládních i nevládních organizací zvyšováním zdravotní gramotnosti cílových skupin obyvatelstva prostřednictvím výchovy ke zdraví.
Výchova všech skupin populace k dodržování zásad zdravého životního stylu je jedním z důležitých úkolů rezortu zdravotnictví v České republice.
Finanční prostředky na podporu veřejného zdraví získávají subjekty, které výchovu ke zdraví v České republice realizují, z Evropských strukturálních fondů, z dotačních řízení Ministerstva zdravotnictví. Ministerstva školství, mládeže a sportu a dalších rezortů, z dotačních řízení jednotlivých krajů a z vlastních zdrojů jednotlivých municipalit.
 
Podpora veřejného zdraví cestou výchovy ke zdraví je zakomponována v řadě strategických dokumentů schválených usneseními vlády v gesci Ministerstva zdravotnictví, z nichž nejvýznamnější je Dlouhodobý program zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva ČR – Zdraví pro všechny v 21. století schválený usnesením vlády č. 1046/2002 jako racionální, dobře strukturovaný model komplexní péče společnosti o zdraví a jeho rozvoj a na něho navazující strategie „Zdraví 2020 – Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí“.
Na podporu aktivit vládních i nevládních organizací, které jsou v souladu s cíli a dílčími úkoly dokumentu Zdraví 21, byly zřízeny na Ministerstvu zdravotnictví dotační programy. Jedná se dotační programy Protidrogová politika určený na řešení zdravotních důsledků užívání návykových látek, Péče o děti a dorost, jehož úkolem je prevence dětských úrazů a násilí na dětech, program Národní program řešení problematiky HIV/AIDS, který podporuje prevenci sexuálního přenosu HIV v populaci a zajištění bezplatného anonymního testování (HIV screening). Nejvýznamnějším dotačním programem s dlouholetou tradicí od roku 1993 je dotační řízení Národní program zdraví – projekty podpory zdraví, jehož filozofií je podpora zodpovědného přístupu ke zdraví v cílových populačních skupinách, komunitách i v celé společnosti. Projekty jsou realizovány ve vzájemné spolupráci vládních a nevládních organizací. Tematickými okruhy posledního jmenovaného dotačního programu jsou ozdravění výživy a optimalizace pohybové aktivity, omezování kuřáctví a nadměrné spotřeby alkoholu a projekty komplexního charakteru.
Ministerstvo zdravotnictví podporuje v posledních létech zejména projekty s celorepublikovým rozsahem, případně inovační projekty sloužící k pilotnímu ověření nové metodiky projektu podpory zdraví na úrovni regionu.