Verejne_zdravotnictvi

10.6 Biologický monitoring

10.6 Biologický monitoring
 
 
Hlavní úlohou biologického monitoringu je sledování expozice a zátěže profesionálně neexponované dětské i dospělé populace cizorodým, toxikologicky významným látkám z prostředí. Jedná se o toxické kovy (např. kadmium nebo olovo), chlorované pesticidy (např. DDT, HCB), polychlorované bifenyly, látky s dioxinovým účinkem nebo vybrané mykotoxiny. Dále je sledována saturace vybranými prvky s benefitním účinkem (např. selen, zinek). Expozice látkám či faktorům s genotoxickým působením je sledována pomocí cytogenetické analýzy periferních lymfocytů. Genotoxicky účinné látky prašného aerosolu ve venkovním ovzduší jsou monitorovány pomocí Amesova testu bakteriální mutagenity.
Získané výsledky pocházející z biologického monitoringu poskytují údaje o aktuální expozici a zátěži české populace vybranými toxickými látkami z prostředí člověka i o saturaci vybranými benefitními prvky. Data jsou používána k určení dlouhodobých časových trendů, k odhadu referenčních hodnot pro populační skupiny v podmínkách České republiky. Mohou být využity k signalizaci potenciálního zdravotního rizika zvýšené expozice a k návrhu případných preventivních opatření. Navazují na monitorování toxických látek v ovzduší, vodě a potravě.
Mezi sledované populační skupiny patří dospělí, děti a kojící ženy. V Praze a Ostravě probíhají navíc odběry vzorků ovzduší pro sledování mutagenity prašného aerosolu.