Informační systémy ve zdravotnictví

2.4 Pomocné programy

Komprese (komprimace) souborů
Komprese se používá ke zmenšování velikosti souborů, složek a programů. Je to vhodné pro archivaci dat či pro přenos souborů po síti. Komprimace je též nezbytná, pokud potřebujeme zaslat soubory zařazené do přesně dané adresářové struktury elektronickou poštou. Pouze komprimované složky lze přidat k emailové zprávě ve formě přílohy.
Existuje více metod komprese a komprimačních programů. Některé jsou bezplatné a některé zpoplatněné. Do operačního systému MS Windows je integrovaná komprimační metoda ZIP. Se složkami komprimovanými metodou ZIP můžeme pracovat jako s obyčejnými složkami. Chceme-li však upravovat soubory, které jsou umístěny v komprimované složce (například vkládat nový text do textových dokumentů), je třeba tyto upravované soubory z komprimované složky „vyndat“.
Komprese (zabalení) souborů
- vybereme soubory (složky) určené ke komprimaci à pravým tlačítkem myši klikneme na výběr à z místní nabídky vybereme volbu Odeslat à Komprimovaná složka (metoda ZIP) à vytvoří se komprimovaná složka, kterou můžeme přejmenovat
- pravým tlačítkem klikneme do volného místa, kde chceme vytvořit komprimovanou složku à z místní nabídky vybereme volbu Nový à Komprimovaná složka à složku přejmenujeme à do složky přetáhneme (zkopírujeme) dané soubory (složky)
Extrahování (rozbalení) komprimovaných souborů
- klikneme pravým tlačítkem na komprimovanou složku à z místní nabídky vybereme volbu Extrahovat vše … à pomocí tlačítka Procházet … můžeme změnit umístění, kam se soubory extrahují à tlačítko Extrahovat
- otevřeme (rozklikneme) komprimovanou složku à vykopírujeme požadované soubory do odpovídajícího umístění
 
Antivirový program
V každém počítači by měl být nainstalován antivirový program, který ochraňuje naše dokumenty a programy před poškozením či zničením počítačovým virem. Počítačový virus je program vytvořený za účelem škodit a dokáže se sám šířit bez vědomí uživatele.
Viry se do počítače mohou dostat například prostřednictvím CD, DVD, USB Flash disku či internetu. Rizikovým se jeví především stahování a otevírání neznámých souborů z různých webových stránek či emailových příloh.
Antivirový program nainstalovaný v počítači se standardně spouští automaticky při zapnutí počítače. Aby byl co nejvíce účinný, je třeba jej pravidelně aktualizovat. Většina antivirových programů se aktualizuje automaticky.
Kromě automatické kontroly počítače, lze použít i ruční kontrolu konkrétního souboru, složky či disku. Ruční kontrolu lze nastavit v daném programu nebo v Průzkumníku Windows.
Ruční kontrola
- v Průzkumníku vyhledáme soubor, složku nebo disk, který chceme zkontrolovat, klikneme na něj pravým tlačítkem myši a v místní nabídce vybereme volbu Zkontrolovat pomocí …