Informační systémy ve zdravotnictví

5.1 Informace v digitálním věku

Bez aktuálních a relevantních informací nemůže prosperovat žádný podnik či firma působící v libovolném oboru. V medicíně jsou takovéto informace v pravdě životně důležité. Pojmem medicínská informatika označujeme mnoho oblastí a patří sem informace lékařské, vědecké či statistické zpracování dat pro biokybernetiku. My se zaměříme na získávání nových vědeckých poznatků a zkušeností, které jsou předpokladem dalšího profesního rozvoje lékařů i dalších zdravotnických zaměstnanců.
Rozvoj informačních technologií a masívní rozšíření počítačů umožnilo a usnadnilo přístup k informačním zdrojům všem skupinám obyvatelstva. Webové technologie se staly ideálním prostředkem pro šíření erudovaných informací mezi profesionály, ale i laickou veřejností. Existuje obrovské množství webových stránek s medicínskou tematikou, které mají rozličnou úroveň. Některé informace takto získané mohou v rukách neodborníka více uškodit, než aby pomohly, proto je třeba umět posoudit validitu získaných informací.
Mezníkem ve vystavování medicínských zdrojů na webu lze považovat rok 1997, kdy Národní knihovna medicíny Spojených států amerických (United States National Library of Medicine), jako producent největší bibliografické databáze Medline, prostřednictvím systému PubMed zveřejnil zdarma tuto databázi i ostatní bibliografické a faktografické databáze. Knihovna též umožnila ostatním poskytovatelům informačních služeb vytvořit vlastní rozhraní pro přístup do jejich databází, takže Medline je standardní součástí medicínských portálů. Podle různých pravidel a finanční politiky došlo a dochází k zpřístupňování databází i dalších organizací.
Významným krokem na cestě k zpřístupňování medicínských informací je publikování elektronických verzí tištěných periodik, vydávání online časopisů a elektronických knih. Elektronické publikace a články bývají evidovány ve významných databázích, kde se v rostoucí míře objevují i odkazy na umístění těchto elektronických zdrojů, kdy některé mohou být zpřístupněny zdarma, některé za poplatek. Elektronické články a zprávy neprochází zdlouhavým hodnotícím procesem, takže se k uživateli dostávají podstatně rychleji. Na druhou stranu musí uživatel k těmto informacím přistupovat obezřetně a čerpat z ověřených a seriózních zdrojů.