Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

2.2 Charakter a specifika práce sestry na oddělení-klinice ORL

2.2 Charakter a specifika práce sestry na oddělení-klinice ORL
 
 
Mimo běžné činnosti sestra musí mít znalosti o specifických ošetřovatelských výkonech souvisejících s terapií pacientů po operacích, po úrazech, po tracheostomii, s nádorovým onemocněním, s poruchami dýchaní, nedoslýchavostí a problémy s mluvenou řečí a komunikací. V práci sestry jsou nutné komunikační dovednosti, znalosti psychologické problematiky a schopnost poskytnout vhodnou ošetřovatelskou péči. V případě komplikací sestra je schopná reagovat na poskytnutí první pomoci.
K léčení a ošetřovatelské péči slouží: ambulantní část, lůžkový a operační úsek. Ambulantní část poskytuje základní otorinolaryngologickou léčbu, diagnostiku u akutních onemocnění, konziliárního vyšetření, pohotovostní službu. V ambulantní části, jsou zabezpečená vyšetření před a po zákrocích. Sestra edukuje pacienta o pooperační léčbě a hygieně ústní a nosní dutiny.
Lůžková část je uspořádaná tak, aby odpovídala požadavkům oboru otorinolaryngologie. Ošetřovací jednotky jsou různým způsobem diferencovány podle onemocnění v otorinolaryngologii. Poskytují péči pacientům před a po operaci na standardní ošetřovací jednotce a jednotce intenzívní péče. Sestra pracuje systémem ošetřovatelského a edukačního procesu podle standardu na daném lůžkovém oddělení/klinice.
Operační sály – jsou vybavené pro operační léčbu, kde se provádějí operační zákroky vsedě, vleže, které nevyžadují celkovou narkózu. Operační sál je vybaven obdobně jako standardní operační sál s chirurgickým zaměřením, ale instrumentárium je speciální pro ORL operace.