Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

6.1 Ošetřovatelský proces u pacienta s nádorovým onemocněním v ORL

6.1 Ošetřovatelský proces u pacienta s nádorovým onemocněním v ORL
 
 
Dutina ústní je častým sídlem nádorového bujení. Vyskytují se zde některé novotvary, které jsou pro dutinu ústní charakteristické a se kterými se jinde v těle nesetkáváme. Nejčastěji se nádory orofaciální oblasti vyskytují na rtu, jazyku a patře. Nejméně často je postižená spodina dutiny ústní. Velká většina těchto nádorů se vyskytuje u klientů nad 40 let a indikace pozvolna stoupá až do 65 let. Prognóza závisí na invazivitě nádoru a na postižení lymfatických uzlin.
Rizikovým faktorem nádorového onemocnění je věk a prekancerózy. Zdůrazňuje se nedostatečné dodržování ústní hygieny, místní dráždění zubu a některé faktory, jako jsou nedostatek železa, infekční agens, viry. Rizikovým faktorem je kouření tabáku v jiných formách a produktech, nadměrné používaní alkoholu.
 
Klinický obraz u nádoru dutiny ústní se projevuje různě, podle biologické povahy a lokalizace. Vzniká-li nádor dutiny ústní z povrchových tkání, velmi brzy upoutá pozornost pacienta. Tyto nádory se projevují jako změna konfigurace, zduření, výrůstky různého tvaru a velikosti. Růst nádorů může být pomalý a u zhoubných nádorů někdy velmi rychlý. U zhoubných tumorů dochází k nekrózám a ulceracím, krvácejícím na dotyk. Zápach z úst (bývá zaviněn místními chorobnými změnami v ústech, v nosohltanu, v nosu, v jícnu, plících a v dýchacím ústrojí), zvýšená salivace (fyziologicky se zvyšuje při psychických zážitcích, při chemických podrážděních ústní sliznice, patologicky bývá zvýšená u všech akutních stomatitid – stomatitis ulcerosa, gingivostomatitis herpetica a při poranění v oblasti čelisti a obličeje), porucha integrity kůže, změna vzhledu, omezená verbální komunikace, porucha při příjmu tuhé stravy, porucha při polykání, jsou způsobené rozpadem nádorů v dutině ústní. K rozlišení jednotlivých subtypů je obvykle nezbytné histologické vyšetření.
 
Diagnostika každý rozpadající se vřed v dutině ústní musí být vyšetřen, zda nejde o zhoubný nádor. V prvním kroku ošetřovatelského procesu – posouzení, jsou důležité anamnestické údaje (OA - osobní anamnéza – výskyt příznaků, RA – rodinná anamnéza – výskyt nádorového onemocnění, AA – alergická anamnéza, PA - pracovní anamnéza, SA – sociální anamnéza).
Fyzikální vyšetření – aspekce – viditelné povrchové změny mohou chybět, jestliže se nádor vyvíjí v hloubce měkkých tkání, v kostech nebo v čelistní dutině, jsou náhodným nálezem při rentgenovém vyšetření. K diagnostice nádorů, jejich určení, se využívá palpace - konzistence při palpaci, bývá měkká, tuha až tvrdá jako kost. Velmi důležité je vyšetření lymfatických uzlin, které jsou při nádorových metastázách zprvu malé, tvrdé, nebolestivé, později se zvětšují a fixují se k spodině i k povrchu.
Samovyšetření dutiny ústní – podezřelé mohou být:
- příznaky v dutině ústní jako bolest, edém, krvácení - mohou být východiskem vzniku zhoubného nádoru,
- krvácení, vřed v ústech,
- edém čelisti, jehož příčinou není zánětlivá komplikace zubního kazu,
- obtíže při polykání potravy, žvýkání,
- snížená citlivost jazyka nebo sliznice dutiny ústní,
- bulka nebo ztluštěnina na sliznici tváře, rudá skvrna na dásních, které lze zjistit například jazykem,
Vyšetření krve – hematologické, biochemické, hemokoagulační,
Speciální vyšetření
a) probatorní excize a bioptické vyšetření
b) RTG, CT, MR
 
Terapie při léčení nádorů se uplatňují způsoby: chirurgický, ionizující záření, medikamentózní – chemoterapie.
Nejčastější způsob terapie je chirurgický - odstranění celého nádoru. Benigní nádor exstirpujeme, je-li opouzdřen, některé benigní nádory nemají souvislé pouzdro, u těch je nutno odstranit tumor i s okolní tkání, aby nevznikly recidivy. U maligních nádorů postupujeme radikálně, nádor odstraníme hluboko ve zdravé tkáni, nejméně 1,5 cm od viditelné nebo hmatné hranice tumoru. Často musíme současné s nádorem odstranit i regionální mízní uzliny.
Terapie ionizujícím zářením - kontaktní terapie – radiové jehly, muláže, radioisotopy, záření rentgenových přístrojů - kobaltové bomby, betatronu, je indikované u maligních nádorů a u benigních novotvarů - hemangiomy, zvláště u dětí.
Terapie medikamentózní - cytostatika jsou látky, které zasahují buď do enzymatických pochodů nádorových buněk a narušují jejich metabolizmus nebo zastavují buněčné dělení. Při terapii je důležité správné rozhodnutí o léčebném postupu a plánu terapie. Nejlepší výsledky terapie lze dosáhnout ve spolupráci celé skupiny odborníku – ORL, stomatochirurgů, radiologa, patologického anatoma, která společně posoudí každý případ a zvolí nejvhodnější léčebnou metodu nebo jejich kombinaci a to je chirurgická s ionizačním zářením nebo léčení cytostatiky s následným chirurgickým výkonem. Při rozsáhlých chirurgických výkonech je nutná spolupráce s logopedem, protetikem a rehabilitačním pracovníkem. K prevenci nádorů dutiny ústní dodržujeme eliminace kouření a žvýkaní tabáku, spotřebu alkoholu, zlepšení orální a dentální hygieny, tím se předpokládá snížení incidence a mortality, další snížení u některého karcinomu přináší častá detekce a léčba prekanceróz.
 
Ošetřovatelský proces monitoring na základě získávaní informací – posouzení
- sběr informací o pacientovi (identifikační údaje)
- anamnestické údaje
- fyzikální vyšetření dle údajů pacienta
- na základě monitoringu problému pacienta určíme ošetřovatelskou diagnózu
- situační analýza problému pacienta
 
Ošetřovatelská diagnóza je určená dle priority pacienta a jeho problému a potřeby.
 
Ošetřovatelské diagnózy podle NANDA Taxonomie II – diagnostická doména:
Bolest akutní
Poškozená ústní sliznice
Zhoršená verbální komunikace
Nedostatečná výživa
Porušený tělesný obraz
Deficit znalostí
Porucha tkáňové integrity
Riziko vzniku infekce
 
Bolest akutní (00132)
Bolest akutní z důvodu onemocnění - chirurgického zákroku projevující se (verbalizace bolesti, poruchy polykání).
 
Cíl ošetřovatelské péče: pacient je bez bolesti, nebude pociťovat bolest
 
Intervence sestry
Zhodnoťte a monitorujte bolest
Lokalizujte charakter bolesti
Při bolesti používejte stejnou škálu bolesti
Podávejte léky dle ordinace lékaře
Sledujte účinek podaných léků
Umožněte pacientovi zaujmout vhodnou polohu (mírně zvýšenou)
Zajistěte pacientovi tělesnou a psychickou pohodu
Zaznamenejte změny u pacienta do dokumentace
 
Realizace
Dle intervence sestry, určení časového hlediska při jednotlivých výkonech.
 
Hodnocení
Určení cílů, zda byl splněn nebo cíl byl splněn částečně nebo cíl nebyl splněn a v naplánovaných činnostech je nutné pokračovat.
 
Celkové hodnocení onemocnění
Popisujeme celkové hodnocení pacienta s daným onemocněním a ošetřovatelskou péči o pacienta v řešení stanoveného problému, jeho zaznamenání do dokumentace.