Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

5.3.1 Akutní labyrintitida

5.3.1 Akutní labyrintitida
 
 
Nejčastěji se setkáváme s aseptickou formou vznikající na základě viremie při akutní viróze, či v období bezprostředně následujícím. Hnisavá labyrintitida se vyskytuje velmi zřídka, zejména díky včasné diagnostice akutních a chronických středoušních zánětů a jejich adekvátní léčbě.
Příznaky – je přítomen spontánní nystagmus iritačního typu směřujícího k postiženému uchu, nemocný má tendenci pádů s naznačenou směrovou prevalencí ke zdravému uchu. Jsou přítomny i sluchové příznaky - nedoslýchavost a někdy i šelest. Tyto kochleární příznaky někdy mohou dominovat a nemocný udává náhlou ztrátu sluchu, dokonce i hluchotu a mírné závratě třeba nevnímá. Poruchu rovnovážného ústrojí pak zjistíme až v průběhu vyšetřování pacienta.
Terapie – konzervativní spočívá ve zklidnění akutního stavu, infuzní terapie – vazoaktivními léky a kortikoidy, u mladších pacientů je možné použít rehabilitační vestibulární techniky. Prognóza je dobrá, onemocnění v případě včasného záchytu odpovídající léčbě nezanechává trvalé následky na sluchovém ani rovnovážném ústrojí.