Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

5.5 Onemocnění hltanu a jícnu

5.5 Onemocnění hltanu a jícnu
 
 
 
Různá onemocnění hltanu zejména pokud jde o záněty, patří k častým příčinám pracovní neschopnosti, většinou při tom jde o akutní záněty (angíny), ale ani chronická onemocnění pro časté exacerbace i nebezpečí fokální infekce nelze zdaleka podceňovat.
Akutní záněty postihující nahromadění lymfoepitelové tkáně v oblasti hltanové branky se nazývají angíny. Podle lokalizace výskytu se rozlišuje angina retronasalis - zánět nosohltanové mandle, angina pharyngis lateralis - zánět postranních lymfatických hltanových pruhů, angina granularis - zánět ostrůvků lymfatické tkáně pod sliznicí zadní stěny hltanu, angina lingualis - zánět jazykové mandle. Angíny se rozdělují podle etiologie a patogeneze a patologickoanatomického nálezu.
Etiologie – angíny bývají nejčastěji bakteriálního, méně virového a zřídka plísňového původu.
Patogeneze – angíny se dělí na samostatné a sdružené. O samostatných angínách mluvíme tehdy, když symptomatologie od změn na lymfoepitelovém hltanovém okruhu převládá a má v klinickém obrazu dominantní ráz. Patří k nim převážná část angín vyvolaných hnisavými mikroby. Sdružené angíny se dělí na symptomatické a druhotné. Symptomatické angíny jsou příznakem celkového infekčního onemocnění, jeho původce je odpovědný za místní změny v hltanové brance, jak tomu bývá u spály, spalniček, infekční mononukleózy a chřipky. Druhotné angíny vznikají při vážných celkových onemocněních jako leukémiích, agranulocytóze a dalších, ale etiologicky nezávisle na základním onemocnění.
Z patologicko-anatomického hlediska se angíny dělí: angina catarrhalis, vesiculosa, follicularis, lacunaris, pseudomembranacea, ulceromembranacea, gangraenosa.
Terapie angín - nutno vždy věnovat náležitou pozornost pro poměrně vysoký výskyt místních i vzdálených komplikací. U nemocných je vhodný klid na lůžku, obklady, dieta kašovitá, tekutá, vitamíny, při větších bolestech analgetika, antibiotika. Po ukončení je třeba provést kontrolu na bakteriologické vyšetření, sedimentaci erytrocytů, krevní obraz, kontrolní vyšetření moči. Angíny nemají zdaleka typický nebo lehký průběh, v takovém případě při podezření na komplikace je nutná hospitalizace.