Zdravotnicka_psychologie

1.8.1 Relaxační techniky

1.8.1 Relaxační techniky
 
 
K nejrozšířenějším podobám psychoterapeutické intervence patří různé relaxační techniky. Zde zmíníme pouze některé jejich společné prvky. Patří k nim zajištění vnějších podmínek pro uvolnění a vytvoření vnitřních podmínek pro prevenci stresu, například pomocí pozitivního myšlení. Dále je použita některá z celé řady existujících relaxačních technik.
 
Vnější podmínky
Navození uvolněného stavu napomáhají některé vnější podmínky. Patří k nim tyto
1. Pohodlí:
- volný oděv, který vás netísní; doporučuje se zout si obuv, povolit kravatu, povolit opasek
- běžná židle s rovným opěrátkem
- teplota místnosti 20–21 °C
2. Čerstvý vzduch:
- čerstvý vzduch je silnou protiváhou stresu; ať již v podobě volného nebe nad hlavou (procházka v parku nebo v lese), nebo křesla u okna.
3. Stimulanty:
- Káva, čaj, cigareta, alkohol, hlasitá hudba a některé jiné faktory působí jako stimulanty, které spíše náš nervový systém vzrušují a dráždí, než aby ho uklidňovaly; je-li cílem dosažení klidu a uvolnění, vzdejte se jich; naopak se doporučuje pití čisté vody.
4. Ticho:
- Vnější klid a ticho, dokážeme-li se do nich ponořit, napomáhají velmi silně k získání vnitřního klidu.
 
Vnitřní podmínky
5. Motivace:
- Žádná z těchto vnějších podmínek nenavodí uvolnění a klid v mysli sama; je nutné převzít odpovědnost, věřit ve svou schopnost zvládnutí stresu a snažit se o to.
6. Positivní myšlení:
,,Berte vždy vše z té lepší stránky!” (Albert Ellis)
Podstata pozitivního myšlení spočívá v odbourávání negativních myšlenkových schémat a stereotypů. Positivní myšlení není útěk od skutečnosti, není sněním, ale realismem.
- Ujede-li nám autobus, můžeme strávit čas, než přijede další autobus, nadáváním na hlupáky a bezcharakterní lidi na celém světě. To je běžná reakce, stereotyp – po frustraci přichází agrese, byť pouze v myšlenkách.
- Situace je ale tato – autobus je pryč a vy jste zde. Je možné, že tato situace zakládá řadu nových možností, které by jindy, kdy běží vše podle plánu, vůbec nevznikly. Možná se setkáte s nějakým zajímavým člověkem, možná si všimnete krásy přírody, možná se zamyslíte a přijdete na něco, na co byste byli nikdy nepřišli. To, jaký význam přisoudíte této situaci, je na vás, je to otevřené. Negativní myšlení hledá ty horší stránky věci, pozitivní se naopak snaží odhalit ty lepší.
 
Techniky relaxace
Mezi nejčastěji používané techniky patří hluboká relaxace. Dochází při ní k postupnému uvolňování jednotlivých svalů. Postupy směřující k dosažení tohoto cíle jsou rozmanité. Některé například začínají od chodidel a kotníků a postupují až ke krku a obličeji. Osoba se učí vnímat svoje tělesné pocity a rozlišovat různé stavy uvolnění a napětí. Lidem, kterým se relaxace nedaří, může terapeut pomoci léky nebo hypnózou.