Biochemie

8 Acidobazická rovnováha


8.4 Testovací otázky


Rovnováha mezi tvorbou a vylučováním kyselin a zásad, tedy stálá hodnota pH prostředí je označována jako acidobazická rovnováha (ABR). Stabilita pH vnitřního prostředí je zajišťována především pufračními (nárazníkovými) systémy. Udržování ABR je nutnou podmínkou pro zajištění stálého vnitřního prostředí (homeostázy) organismu a to jak na úrovni nitrobuněčné (intracelulárně) tak mimobuněčné (extracelulárně). Již velmi malá odchylka v hodnotách pH ovlivní buněčný a energetický metabolismus, změní konformaci proteinů a tím i jejich vlastnosti (např. aktivitu enzymů), transport látek a další životně důležité pochody.
 
Produkce kationtu H+ (přesněji H3O+) v organismu
Vodíkové ionty vznikají metabolismem (katabolismem) jednotlivých biomolekul.  Koncovým produktem katabolismu sacharidů je acetylkoenzym A (CH3CO-SCoA) a oxid uhličitý (CO2); při odbourávání mastných kyselin vzniká acetylCoA a H+ v podobě NADH+H+ či FADH2, proteiny (aminokyseliny) jsou katabolisovány na močovinu a rovněž CO2. Vzniklý CO2 tvoří s vodou kyselinu uhličitou (H2CO3), která disociuje na hydrogenuhličitan (HCO3-) a kation H+/H3O+.
Katabolismem proteinů obsahujících síru vzniká kyselina sírová, fosfolipidů kyselina fosforečná; anaerobní glykolýzou se tvoří kyselina mléčná (laktát).