Biochemie

10.1.2 Vyšetření krve

V plné kapilární krvi se rychlými testy nejčastěji stanovuje koncentrace glukózy a to jak na lůžkových odděleních, tak v domácí péči. Ve specializovaných ambulancích se pomocí rychlých testů stanovuje např. protrombinový čas (PT), C – reaktivní protein (CRP) nebo lipidové parametry (celkový cholesterol, HDL cholesterol).
Na testační proužky se do vyznačeného políčka nanáší kapka kapilární krve odebrané z konečků prstu (někdy lze použít i krev venózní nebo sérum či plazmu) a vyhodnocení testů (stanovení koncentrace) se provádí reflexními fotometry nebo amperometry (na rozdíl od vizuálního hodnocení při vyšetření moči). Testační proužky se do měřících přístrojů vkládají ještě před nanesením krve, důležitá je kontrola čísla testačního proužku s číslem proužku použitého pro kalibraci přístroje.
 
Reflexní fotometry se používají pro kvantitativní vyhodnocení reakcí probíhajících na pevné fázi (proužku) se suchými činidly po jejich aktivaci vodou obsaženou v měřeném vzorku. Matricí pro suchá reagenční činidla může být vícevrstvý film nebo impregnovaná vlákna. Proužky z impregnovaných vláken umožňují vyšetřovat celou řadu analytů z plné krve. Princip reflexní fotometrie spočívá ve vyhodnocení odraženého záření od homogenně zbarvené podložky.
Pro vyhodnocení elektrochemických metod založených na měření elektrického proudu mezi pracovní a registrační elektrodou se používají amperometrické měřící přístroje.
 
Stanovení glykémie
Na principu reflexní fotometrie pracují starší typy glukometrů, do kterých se vkládá proužek, jehož reakční zóna obsahuje enzym glukózaoxidasu, která katalyzuje oxidaci glukózy na glukonát a peroxid vodíku. Ten redukuje chromogen za vzniku barevného produktu, který se detekuje reflexní fotometrií. Nevýhodou této metody je možnost ovlivnění výsledku vnějším světelným zdrojem, dlouhá doba měření a potřeba časté kalibrace glukometru.
Novější typy glukometrů pracují na principu měření elektrického proudu, jehož velikost odpovídá výsledné glykémii. Vyšetřovaná krev se na proužek nenanáší, ale je do něj nasávána úzkou kapilárou. Chemickou reakcí opět vzniká z glukózy peroxid vodíku, který je tentokrát rozkládán na ionty, které vedou elektrický proud, a ten je glukometrem změřen.
 
Koagulační vyšetření - stanovení PT (Quik, INR - mezinárodní normalizovaný poměr) 
Podobně jako stanovení glykémie lze koagulační test provádět pomocí přenosných fotometrů nebo na amperometrických měřících přístrojích. Testovací proužek obsahuje tromboplastin, který po nanesení vzorku aktivuje koagulaci, což vede k tvorbě trombinu a v případě amperometrie k zastavení času (při vytvoření fibrinového vlákna proběhne elektrický impuls mezi elektrodami a zastaví se čas).
Fotometrické koagulometry měří absorbanci (zákal) způsobený přítomností fibrinových vláken. Fotometrické stanovení je nevhodné u hemolytických, lipemických nebo ikterických vzorků.
 
Stanovení C-reaktivního proteinu
Koncentrace CRP se stanovuje imunofiltrační metodou s fotometrickou detekcí. Princip metody je popsán výše u stanovení albuminu, rozdíl je pouze v navázané protilátce – zde se jedná o protilátku proti CRP.