Biochemie

1.2.1 Odběr venózní krve

Tento odběr je prováděn jednak v odběrových centrech či ambulancích, jednak na lůžkových odděleních pověřeným zdravotnickým personálem (sestra, lékař). Před odběrem je třeba připravit příslušnou dokumentaci (žádanku) a pomůcky (řádně označené odběrové zkumavky pro jednotlivá vyšetření). Identifikační údaje na odběrové zkumavce musí být identické s údaji na žádance!
Nejčastěji je odebírána krev z loketní žíly (u zavedené infuze nebo u žen po jednostranné mastektomii odebíráme z opačné ruky). Před odběrem je třeba se ujistit, že pacient dodržel požadovaná dietní opatření, zajistit správnou polohu paže a posoudit kvalitu žilního systému. Pacient by měl zaujmout polohu vsedě (zklidnění) nejméně 20 min před odběrem.
Pokud to není nezbytně nutné (jako např. u pacientů se špatným žilním systémem) používáme pro odběr krve zásadně uzavřené (nejlépe vakuované) odběrové systémy. Většina výrobců vakuových zkumavek dodržuje doporučované barevné značení zátek odběrových zkumavek podle přídavku antikoagulačních a stabilizačních látek. Příklad barevného kódování odběrových zkumavek přehledně znázorňuje tabulka 1.1. Kromě barevného rozlišení je na každé zkumavce uvedené použité aditivum spolu s jeho množstvím a vyznačená plnící ryska. Při odběru nesrážlivé krve musí být zkumavky naplněny na požadovanou hladinu vyznačenou na zkumavce, aby byla zachována správná koncentrace antikoagulantu.
 
Pomocí vakuovaných zkumavek lze z jednoho vpichu naplnit více různých odběrových zkumavek. Při vícenásobném odběru do různých zkumavek by mělo být dodrženo doporučené pořadí:
     nádobky pro odběr hemokultury
     zkumavky bez aditiv (přísad)
     zkumavky pro vyšetření hemokoagulace
     zkumavky pro sedimentaci
     zkumavky s aditivy (přísadami)
 
Pro usnadnění odběru používáme většinou turniket, z dřívějších dob známý jako Esmarchovo zaškrcovadlo (nesprávně škrtidlo), je však třeba jej uvolnit ihned po odkápnutí první kapky krve do zkumavky. Delší zaškrcení (nad 3 min.) vede ke změnám hladin některých analytů. Při odběru na stanovení laktátu jej použít nesmíme. Dříve praktikované cvičení se zaťatou pěstí se dnes již nedoporučuje (vede ke zvýšení hladin např. draslíku či laktátu).
Místo vpichu dezinfikujeme, žílu napichujeme až po úplném oschnutí dezinfekčního prostředku, aby nedošlo k hemolýze. Při odběru na stanovení alkoholu musí být použit dezinfekční prostředek, který alkohol neobsahuje. Předpokládaného místa vpichu se zásadně nedotýkáme. Úhel mezi paží a stříkačkou má být asi 15o.
 
Všechny zkumavky s aditivy musíme ihned po odběru dokonale promíchat jemným opakovaným obracením zkumavky, nedostatečné promíchání může ovlivnit laboratorní výsledky. Zásadně se zkumavkou netřepáme, aby nedošlo k hemolýze.
 
Tabulka 1.1 Barevné kódy zátek odběrových zkumavek řazené podle doporučeného pořadí při odběru z jednoho vpichu
 
Barevný kód zátky
Antikoagulans
Biologický materiál
Poznámka
červená
není
sérum
prvky, enzymy
světle modrá
citrát sodný
plazma nebo plná krev
vyšetření hemokoagulace (PT, INR, a PTT)
černá
citrát sodný
plazma nebo plná krev
sedimentace (FW)
zlatá
není
sérum
obsahuje separátový gel
zelená
heparin
plazma nebo plná krev
porfyriny, katecholaminy, chloridy
fialová
EDTA
plazma nebo plná krev
hematologická vyšetření
šedá
oxalát, fluorid, jodoacetát
plazma nebo plná krev
glykémie (stabilizace hladiny glukosy až 24 hod.)
tmavě modrá
není nebo EDTA
sérum nebo plazma nebo plná krev
výhradně plast s garantovaným množstvím kontaminujících látek, stopové prvky a RNA analýzy