Biochemie

10.3 Vyšetření funkce ledvin

Základní funkcí ledvin je vylučovat odpadní (nepotřebné a toxické) látky z organismu, zadržovat živiny a udržovat stabilitu vnitřního prostředí (hladiny minerálů – elektrolytů a pH). Vylučování odpadních látek ledviny zajišťují tvorbou moči, její složení se mění podle potřeb organismu. Základní funkční jednotkou ledvin je nefron. Tvorba moči začíná v glomerulu - filtrační část nefronu, kde vzniká primární moč, která se podobá plazmě, ale neobsahuje bílkoviny (jen amylázu, hemoglobin). Glomerulární filtrát se vstřebává v tubulech (vstřebávají se všechny látky pro organismus důležité - glukóza, aminokyseliny, minerály) a vzniká definitivní moč. Poruchy funkce ledvin mohou být primárně způsobeny postižením glomerulů (exkreční funkce) nebo tubulů (retenční funkce), později většinou dochází k postižení celého nefronu. Při selhání funkce ledvin se v moči objevují látky, které do ní nepatří nebo se normální součásti moči objevují ve zvýšených koncentracích; v plazmě může docházet ke zvýšení koncentrací odpadních (toxických) látek. Mezi základní vyšetření funkce ledvin patří posouzení jejich exkreční schopnosti, která může být zjištěna na základě stanovení ledvinové clearence, která je definovaná jako objem krve, který je očištěn od určité látky za časovou jednotku. Mírou glomerulární filtrace je hodnota ledvinové clearence látek, které se v tubulech nevstřebávají a do moči se dostávají pouze glomerulární filtrací, proto je jejich koncentrace stejná jak v definitivní, tak i v primární moči a plazmě – jsou to tzv. látky bezprahové.
 
Poruchy funkce ledvin můžeme rozdělit na:
     renální insuficienci (ledvinovou nedostatečnost), při které jsou ledviny schopny udržet stabilitu vnitřního prostředí jen při dodržení určitých omezení (snížený příjem bílkovin, minerálů, tekutin)
     selhání ledvin, při kterém již ledviny nejsou schopny udržet stabilitu vnitřního prostředí ani za dodržení všech omezení a výrazně se zhoršují biochemické parametry.
Selhání ledvin, které je doprovázeno typickými klinickými příznaky (např. zvracení nalačno, průjmy, anémie) se označuje jako urémie a dochází při ní k intoxikaci organismu látkami, které jsou normálně ledvinami vylučovány (např. kreatinin, močovina).
 
Vyšetření funkce ledvin zahrnuje stanovení – kreatininu (bezprahová látka), močoviny, kyseliny močové a clearence kreatininu. Jsou to pro organismus toxické látky, které se v tubulech vstřebávají jen velmi málo a přecházejí do definitivní moči; jejich koncentrace v moči je proto za fyziologických podmínek podstatně vyšší než v plazmě a organismus se jejich vylučováním zbavuje toxických metabolitů - močovina je produktem metabolismu bílkovin, kreatinin je produktem svalové činnosti a kyselina močová je produktem metabolismu purinů. Koncentraci močoviny a kreatininu stanovujeme vždy současně, protože pouze zvýšení obou látek v plazmě je charakteristickým ukazatelem poškození funkce ledvin. Stanovení obou analytů rovněž slouží pro kontrolu dialyzovaných pacientů. Při rozsáhlém krvácení do břišní dutiny (např.: při operacích) dochází k izolovanému zvýšení hladiny močoviny v séru – tento stav označujeme jako extrarenální urémii. Orientační fyziologické hodnoty a příčiny zvýšených hodnot dusíkatých nebílkovinných látek v krvi je uveden v tabulce 10.1.
Stanovení clearence kreatininu se provádí ve vzorku sbírané moči za 24 hod., důležité je přesné změření konečného objemu moči! Pro výpočet glomerulární filtrace, která odpovídá clearenci kreatininu (viz výše) je nutné stanovit rovněž koncentraci kreatininu v krvi odebrané kdykoliv během sběru moče. Hodnotu glomerulární filtrace je potřeba (především u dětí) přepočítat na skutečný povrch těla (protože je závislá na objemu tělesných orgánů) – získáme tak hodnotu korigované glomerulární filtrace.
 
Tabulka 10.1 Dusíkaté látky nebílkovinné povahy – fyziologické rozmezí
Analyt
Fyziologické rozmezí
Příčiny zvýšené koncentrace v krvi
Plazma
(μmol/l)
Moč
(mmol/24hod)
Močovina
2,5–8,5
mmol/l
333-583
renální: pokles funkce ledvin; prerenální: popáleniny, krvácení do GIT, stres, šok
Kreatinin
M 50–115
Ž 45-90
4,5-18
renální: pokles funkce ledvin; prerenální: poranění svalstva, popáleniny, extrémní svalová námaha
Kyselina močová
M 200-450
Ž 140-380
4,5-6
renální: pokles funkce ledvin; prerenální: nádorová proliferace, hemolytické anemie, artritida, dna