Biofyzika

7.5.3 Endoskop

Endoskopy umožňují vizuální diagnostiku a terapii v tělních dutinách. K osvětlení pozorovaného místa jsou endoskopy vybavené intenzivním osvětlováním pomocí optických vláken. Přístroje jsou flexibilní a mající optiku ve směru postupu (prográdní) nebo boční (laterální).
Endoskopy používají vláknové optiky, založené na vedení světla optickým vláknem. Tato vlákna jsou velmi tenká (μm) skleněná vlákna s obalem, který má index lomu n2 menší než index lomu skla, n1, tedy n2 < n1. Paprsek světla, který vstoupí do vlákna pod úhlem α odpovídajícím podmínce totálního odrazu vláknem bez ztrát při těchto odrazech. Vláknová optika umožňuje konstrukci ohebných optických systémů pro přenos světla. V případě přenosu obrazu je však nutná uspořádanost vláken ve svazku a jejich malý průměr, neboť kvalita přenosu je určena počtem vláken na jednotku plochy svazku. Optická vlákna v endoskopech jsou tedy vyrobena jako dvousložkové sklo o odlišných indexech lomu. Tím se světlo ve vnitřním svazku vzhledem k úhlům dopadu dostává do totální reflexe a nedochází ke ztrátám tak, jak by tomu bylo u jednosložkového vlákna. Ani ohyb vlákna nemění podmínku úplného odrazu. Zdroje jsou většinou halogenové i rtuťové lampy o výkonu 180 až 220 W.
Řez přístrojem (obr. 7.14) ukazuje mechaniku a optiku soustředěnou do malého průřezu. Endoskopem prochází bioptický kanál, svazek pro osvětlení, svazek obrazový, pak vedení odsávání kapaliny, vzduchu a 4 až 5 mechanických lanek.
 
 
Akcesoria jsou další terapeutické instrumenty, prochází bioptickým kanálem a umožňují získat vzorky tkáně (klíšťky pro biopsii), klička umožňuje elektrickým proudem snést polyp, papilotom, košíček extrahuje kameny, injektor aplikuje látky do sliznice.
Zatímco diagnostika endoskopie ustupuje, význam léčebných aplikací endoskopie narůstá. Pří- kladem je endoskopická papilotomie, což je otevření žlučových cest, které umožňuje řadu výkonů, a nahrazuje chirurgická řešení.