Ochrana_verejneho_zdravi

2.1 Evropská unie a zdravotnictví

2.1 Evropská unie a zdravotnictví
 
  
Zdravotnictví patří mezi tzv. doplňkové politiky EU. Organizace a poskytování zdravotních služeb a lékařské péče patří plně do kompetence členských států, role EU se zaměřuje na zlepšování ochrany veřejného zdraví, prevenci nemocí a užívání návykových látek (drogy, alkohol, tabák apod.).
 
Na zdravotní politiku v EU mají vliv některá rozhodnutí Evropského soudního dvora. Podle nich musí být zajištění zdravotních služeb členskými státy v souladu s komunitárním právem a čtyřmi svobodami vnitřního trhu - tedy svobodou pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu.
 
Evropská komise pracovně dělí zdravotní politiku na čtyři oblasti:
- Evropská strategie zdraví
- Zdravotní rizika
- Zdravotní činitelé - životní styl
- Zdravotní činitelé - životní prostředí
 
Evropská komise vypracovala Bílou knihu „Společně pro zdraví", kde definovala hlavní principy zdravotní politiky EU na roky 2008-2013. Mezi ně patří vztah zdraví a ekonomické prosperity, integrace zdraví do ostatních politik (např. regionální politika, životní prostředí) a posílení vlivu EU v celosvětovém měřítku. Bílá kniha definovala také tři strategické cíle v oblasti zdraví - podporu dobrého zdravotního stavu ve stárnoucí Evropě, ochranu občanů před zdravotními hrozbami (epidemie, bioterorismus) a podporu dynamických zdravotních systémů a nových technologií.
 
Strategie Evropské komise na období let 2008–2013 označuje za svou prioritu přenosné choroby jako součást úsilí o soudržnost zdravotní politiky v celé Evropě. V této souvislosti je nutné klást důraz na užší spolupráci a větší flexibilitu, které jsou potřebné pro identifikaci a sledování chorob, pro využívání pokročilejší diagnostiky, účinnější léčbu, pro využívání nových očkovacích látek a pro zavádění zdravotní politiky, která bude slibnější v oblasti prevence a šíření infekcí. V současné době je třeba se vážně zabývat antimikrobiální rezistencí a hrozbami infekčních chorob přenášených zvířaty. Evropská unie se ve spolupráci s členskými státy snaží o ochranu a podporu zdraví obyvatel Unie.
 
I přes skutečnost, že hlavní odpovědnost za zdravotní politiku a za poskytování zdravotní péče pro občany EU nesou stále jednotlivé členské státy, je spolupráce na úrovni Společenství přesto někdy nezbytná, a to zejména v těch oblastech, kde státy nemohou účinně jednat samy. Jedná se především o vážná ohrožení zdraví a problémy přeshraničního nebo mezinárodního dopadu, jako jsou pandemie a bioterorismus, a rovněž otázky spojené s volným přeshraničním pohybem zboží, služeb a osob, především snaha garantovat pacientům určitý rozsah a úroveň práv na celém území EU, což je zakotveno také v Listině základních práv EU. Evropská unie má podle své zakládající smlouvy povinnost zajišťovat v rámci všech svých politik ochranu lidského zdraví a spolupracovat se zeměmi Evropské unie v oblasti veřejného zdraví, prevence nemocí a odstraňování rizik pro tělesné a duševní zdraví. Svou strategii, jejímž cílem je chránit a zlepšovat zdraví obyvatelstva, EU realizuje pomocí celé řady zdravotních programů. Ochrana zdraví a bezpečnost občanů je jednou z hlavních priorit Evropské unie. Na základě politiky Unie v oblasti veřejného zdraví má každý občan právo na stejně vysokou úroveň zdravotní péče. Cílem strategie ochrany veřejného zdraví Evropské unie je dlouhodobě chránit a zlepšovat zdraví obyvatelstva EU.
 
V rámci politiky ochrany zdraví se Evropská unie zasazuje o
- prevenci nemocí a propagaci zdravého životního stylu
- ochranu zdraví občanů před zdravotními riziky
- podporu dobrého zdravotního stavu stárnoucí evropské populace
- prosazování dynamických zdravotních systémů a nových technologií
 
Za fungování zdravotního systému a poskytování zdravotní péče odpovídají jednotlivé členské země. V rámci Evropské unie pak státy spolupracují na řešení společných otázek, jako je stárnoucí populace a s tím spojená zdravotní rizika. Jelikož problémy v oblasti zdraví překračují hranice jednotlivých států, EU úzce spolupracuje se svými mezinárodními partnery, k nimž patří například Světová zdravotnická organizace (WHO).