Ochrana_verejneho_zdravi

10.8 Provozní řády zdravotnických zařízení

10.8 Provozní řády zdravotnických zařízení
 
 
Poskytovatel zdravotních služeb nebo osoba provozující ústav sociální péče (dále jen "osoba poskytující péči") jsou povinny činit hygienická a protiepidemická opatření k předcházení vzniku a šíření nemocničních nákaz.
Osoba poskytující péči je povinna stanovit opatření k předcházení vzniku a šíření nemocničních nákaz v provozním řádu.
Návrh provozního řádu a změnu provozního řádu schvaluje rozhodnutím příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. U poskytovatelů zdravotních služeb příslušný orgán ochrany veřejného zdraví v rozhodnutí uvede, pro jakou formu, popřípadě druh zdravotní péče, obor zdravotní péče a místo poskytování je provozní řád vydáván.
 
Provozní řád zdravotnického zařízení musí být vypracován v souladu s vyhláškou č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče.
 
Provozní řád musí obsahovat:
a) Základní údaje  
- název pracoviště (např. chirurgické odd., dětské odd., ordinace praktického lékaře)
- název zařízení (např. okresní nemocnice, FNsP)
- adresa zařízení
- číslo telefonu, faxu, e-mailu pracoviště
- jméno vedoucího pracoviště
 
b) Obecné údaje
- charakteristika a zaměření pracoviště, ambulantní a lůžková složka (počet lůžek/počet pokojů), prostorové zařazení v rámci celého zařízení (např. monoblok, pavilónový typ apod.)
- rozsah poskytované péče
- počet pokojů, vybavení místností, izolační pokoj, vedlejší provozní a pomocné místnosti, hygienické vybavení pro pacienty (počet kabin WC, sprch apod.)
- počet lékařů, ostatních vysokoškoláků, SZP, NZP, PZP, ostatní
- dezinfekční režim (dezinfekce ploch, povrchů, nástrojů a pomůcek, materiálů, pokožky, jakými přípravky, způsob střídání, frekvence, kdo zodpovídá, četnost kontrol dezinfekce chemickými a mikrobiologickými metodami, vyšší stupeň dezinfekce, čím v jakých případech, způsob uložení endoskopů po provedeném procesu, specifikace oplachu)
- ošetření, dezinfekce, sterilizace a uchovávání jednotlivých nástrojů a pomůcek dle charakteru jejich použití
- způsob zajištění dezinfekce postelí a matrací
- sterilizace (prováděna na oddělení nebo zajištěna centrálně, jak), záznamy o sterilizaci vedeny kým a jak, odpovídá kdo, používaný obalový materiál, způsob uložení vysterilizovaného materiálu a zabezpečení při transportu
- způsob oddělení pracovních ploch dle jejich využití (příprava injekcí, infuzí, manipulace s biologickým materiálem apod.)
- manipulace s prádlem (výměna lůžkovin – intervaly, přeprava, zabalení a uložení čistého prádla, systém sběru, uskladnění a odvozu použitého prádla (jak, způsob zajištění ložného prostoru odvozového prostředku, značení obalů, třídění prádla kde, kým) zajištění praní prádla, kdo je pověřen kontrolou řádné manipulace s prádlem
- úklid - způsob provádění, kdo provádí, čím se provádí úklidové prostředky a pomůcky, jejich diferenciace, způsob uložení
- způsob dekontaminace místa, kontaminovaného biologickým materiálem
- způsob manipulace a likvidace pevných odpadů, zvlášť uvést způsob manipulace a likvidace biologických odpadů (četnost odstraňování, co se jak odstraňuje a likviduje), likvidace použitých injekčních stříkaček a jehel, způsob uložení odpadu před odvozem
- způsob odstraňování tekutých odpadů
- zdroj pitné vody, jeho kontrola (rozsah, četnost), zajištění teplé vody s ohledem na prevenci legionelózy
 
- zásady osobní hygieny zaměstnanců při ošetřování a vyšetřování pacientů, zejména osobní ochranné prostředky, jaké, kdy a kdo používá, způsob mytí rukou a jejich dezinfekce - kdy, kdo, čím a jak, další zásady, např. kouření, jídlo na pracovišti apod.
- zásady prevence vzniku a šíření nemocničních nákaz při příjmu, ošetřování, vyšetřování a léčení nemocných
- zásady odběru biologického materiálu a manipulace s ním, způsob jeho ukládání a zasílání na vyšetření
- manipulace se stravou (způsob distribuce stravy, odstraňování zbytků, způsob zajištění mytí nádobí apod.)
- postup při výskytu nemocniční nákazy, evidence, jak a kým vedena, kdo zodpovídá, hlášení, kdo provádí, kdo zodpovídá, jak je zajištěno plnění opatření v souvislosti s NN
- jedná-li se o pracoviště, které zaměstnává pracovníky, podléhající povinnosti očkování proti VHB, uvést, kdo provádí, jak je prováděna evidence a jaká je proočkovanost
 
V závěru dokumentu je nezbytné uvést, kdo zpracoval provozní řád zdravotnického zařízení (datum, jméno, podpis) a kdo zodpovídá za dodržování řádu a jeho kontrolu (jméno, podpis).
Provozní řád zdravotnického zařízení je nezbytné předložit orgánu ochrany veřejného zdraví ke schválení (datum, podpis kompetentního pracovníka a razítko krajské hygienické stanice místně příslušného kraje) a s provozním řádem je nutné seznámit zdravotnický personál (datum, podpis kompetentního pracovníka zdravotnického zařízení).